Svatko od nas ima neke svoje navike za koje zna da nisu dobre, ali ih se nismo spremni odreći. Možda sada kada vidiš koliko su zapravo loše i koliko utječu na tvoje mentalno zdravlje konačno odlučiš riješiti ih se.
Čini se kao da danas puno više ljudi nego ikada prije ima napade anksioznosti ili tjeskobe. Svaki dan se nosimo s toliko stresa da to počne utjecati na naše psihičko stanje, tj. mentalno zdravlje. Bitno je pronaći stvari koje tebe smiruju i u kojima ćeš uživati, a smanjiti one navike koje ti stvaraju dodatan stres i čine te zabrinutijom. Problem je što mnogi nisu niti svjesni toga da imaju neke navike koje im negativno utječu na mentalno zdravlje. Terapeutkinja je za Buzzfeed otkrila 6 čestih navika koje su zapravo užas za tvoje mentalno zdravlje i koje će ti pogoršati anksioznost.
1.Razmišljanje da sve mora biti ili crno ili bijelo
Kada na sve gledaš iz dvije krajnosti, to baš i nije dobra navika. Ili je crno ili je bijelo ili je loše ili je dobro i nema sredine. Imamo novost za tebe - postoji sredina i trebaš ju početi doživljavati jer inače stavljaš preveliki stres na sebe.
2.Izbjegavanje
Izbjegavati probleme, razgovor o nekoj temi, osobu, zadatke, osjećaje…izbjegavanje bilo čega nije dobro. Ova navika itekako pogoršava anksioznost i to puno više nego što bi ikada pretpostavila. Kada se s nečim ne obračunamo odmah, to nam ostaje u podsvijesti i polako nas iz dana u dan muči.
3.Traženje tuđih potvrda za sve što radiš
Svi ćemo se osjećati dobro kada nas netko pohvali i kada dobijemo potvrdu da nešto radimo dobro, ali ne možeš uvijek čekati na tuđe potvrde i bojati se nešto napraviti jer što ako zezneš. Ne treba ti nečija potvrda kako bi znala da nešto radiš dobro – i sama to možeš procijeniti. Moraš početi više vjerovati u sebe i riješit ćeš se ove navike.
4.Uvijek pretpostavljaš najgore
Koji je najgori scenarij koji se može dogoditi? Prije nego napravimo nešto, volimo razmisliti što se to sve loše može dogoditi. Ovo je jako krivi način razmišljanja s kojim si samo stvaramo dodatan stres i potičemo anksioznost. Trebala bi razmišljati što je najbolje što se može dogoditi, a ne što je najgore. Pozitivne misli!
5.Razmišljaš o sebi na negativan način
Spuštati samu sebe i uvjeravati se da nešto ne možeš jer nisi dovoljno dobra je ponašanje koje ti je možda dobro poznato. Samu sebe sabotiraš i usput si stavljaš dodatan stres. Nemoj si govoriti da nisi dovoljno dobra, da nešto ne možeš, da nema šanse da uspiješ i slično, već se ohrabruj.
6.Trudiš se zadovoljiti sve oko sebe
Lijepo od tebe da se trudiš oko drugih i da ih želiš učiniti sretnima, ali ne možeš stalno stavljati potrebe drugih ispred svojih. To ne znači da trebaš postati sebična, ali trebaš naučiti prepoznati situacije kada je okej staviti druge na prvo mjesto, a kada moraš misliti na sebe. Plemenito je misliti na dobrobit drugih, ali ako ćeš zbog toga zanemarivati sebe, nećeš biti sretna i zadovoljna.