Trebate jesti, ali ne se prejedati samo zato jer vam je dosadno.
Nikako se ne biste trebali izgladnjivati kada želite smršaviti jer to nije niti zdrav niti održiv način mršavljenja. Želite jesti, ali promišljeno. Ekstremi će dati brze rezultate, ali će se i kilogrami odmah po završetku dijete vratiti i opet ste na početku.
Zdrava i uravnotežena prehrana je bitna i ako želite gubiti kilograme i ako želite poboljšati zdravlje. Kako u tome pak uspjeti ako ste stalno gladni? Nikako ne biste trebali po cijeli dan gladovati, ali trebate prepoznati kada je glad stvarno glad, a kada ste gladni iz dosade. Puno ljudi ima neke loše navike koje pojačavaju glad, a u nekoj od ovih 8 se možda i sami pronađete. Ništa od ovoga nije problem koji je nerješiv, ali će vam trebati neko vrijeme da se riješite te loše navike i zamijenite ju onom boljom i zdravijom. Ako ste stalno kroz dan gladni i na kraju jedete previše, evo kako pokušati tome stati na kraj na zdrav način.
1.Proteini u obroku su bitni
U svoje obroke dodajte više proteina kako biste se dulje osjećali siti. I životinjski i biljni izvori proteina su jednako dobri. Ne treba vam 50% obroka biti proteini, ali pazite da ih barem pomalo redovito ubacujete u svaki obrok.
2.Jedite hranu bogatu vlaknima
Još jedan način kako manje osjećati glad je da jedete i hranu bogatu vlaknima. Tu spadaju različito povrće, grah, orasi ili sjemenke.
3.Popijte vode
Nekada naše tijelo žeđ zamijeni za glad i zapravo uopće niste gladni, već ste pomalo dehidrirani. Probajte se kroz dan podsjećati da unosite dovoljno tekućine u organizam.
4.Dobro se naspavajte po noći
Postoje istraživanja koja su pokazala da kada smo nenaspavani, tada ćemo biti i više gladni. Zato pokušajte redovito po noći odspavati kojih 8 sati.
5.Kada jedite, fokusirajte se na tu radnju
Puno nas kada jede usput gleda seriju, skrola po mobitelu ili radimo nešto deseto i tako uopće ne doživimo da jedemo niti koliko smo pojeli. Kada radimo nešto deseto i jedemo, mozak nam neće prepoznati znakove poput toga da smo se najeli. Kada jedete, fokusirajte se na to.
6.Jedite polako
Jesti polako i dobro prožvakati hranu je bitnije nego što mislite. Kada brzo pojedete, imat ćete osjećaj da ste pojeli manje nego što stvarno jeste i brzo ćete opet htjeti nešto jesti. Kada jedete polako, dozvoljavate mozgu da procesira to što se događa i pojest ćete na kraju i manje u obroku i nećete za pola sata biti gladni.
7.Fokus na krutoj, a ne tekućoj hrani
Još jedan način kako prevariti mozak je da pojedete krutu hranu, a ne mokru. Imamo uvijek osjećaj da smo se više najeli kada pojedemo neku krutu hranu naspram primjerice juhe ili variva za kojima smo brzo opet gladni. Kako kruta hrana zahtjeva više žvakanja, mozak bolje može procesirati koliko smo pojeli i da smo jeli dovoljno.
8.Pronađite si nešto za raditi
Nekada može biti samo to da vam je dosadno i da zato želite jesti. Kako biste taj problem riješili, pronađite si neke hobije s kojima se možete baviti kod kuće i s kojima ćete si popuniti vrijeme.