Ronjenje je aktivnost koja mnogima donosi osjećaj slobode i povezivanja s morskim svijetom. No, unatoč svojoj privlačnosti, ronjenje nosi sa sobom određene rizike koje je važno prepoznati.
Ljeto i praznici znače samo jedno - maksimalno opuštanje. No, maksimalno opuštanje ne znači potpuno isključivanje uma dok uživamo na plaži i uz more. Baš te ljetne aktivnosti u kojima toliko uživamo mogu skrivati svoje opasnosti. Već si naučila da trebaš biti oprezna pri skakanju u vodu ili izlaganju suncu bez SPF-a, ali što je s ronjenjem?
Što je plivačko uho?
Prema Poliklinici Mazalin, plivačko uho, poznato i kao upala vanjskog uha ili ušnog kanala, je upalno stanje uzrokovano najčešće bakterijskom infekcijom. Najčešći uzročnici su bakterije Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Rjeđe, uzrok mogu biti gljivice. Tijekom ronjenja, voda može ući i zadržati se u tvom ušnom kanalu, stvarajući idealne uvjete za rast bakterija. Ovo zadržavanje vode često je uzrokovano nepravilnim sušenjem ušiju nakon ronjenja.
via GIPHY
Glavni simptomi plivačkog uha uključuju bol u uhu, osjećaj punoće i svrbež ušnog kanala. Također, možeš osjetiti šum u uhu (tinitus), privremenu nagluhost ili osjetljivost uške na dodir. Ušni kanal može biti crven i otečen, a ponekad se javlja i iscjedak iz uha.
Pucanje bubnjića tijekom ronjenja
Kako navode Kreni zdravo i Vaše zdravlje, ronjenje je često povezano s pucanjem bubnjića, koje se javlja zbog naglih promjena tlaka. Kad ronilac brzo uranja ili izranja bez pravilnog izjednačavanja tlaka, bubnjić može popucati zbog neravnoteže između tlaka u vanjskom i srednjem uhu. Simptomi uključuju bol, vrtoglavicu, povraćanje i krvarenje iz uha. Puknuće bubnjića može nastati i kao posljedica nedostatka pravilne tehnike kompenzacije tijekom ronjenja. Ova tehnika uključuje izjednačavanje tlaka u uhu, što se postiže pritiskom jezika na nepce ili laganim izdisanjem, napominje Lika Club.
via GIPHY
Ukoliko dođe do pucanja bubnjića, često nije potrebno specifično liječenje jer se manja oštećenja sama zacjeljuju. Međutim, u slučaju infekcije ili ozbiljnijeg oštećenja, potrebna je medicinska intervencija, uključujući uporabu antibiotika ili čak kirurški zahvat, upozoravaju Kreni zdravo i Vaše zdravlje.
via GIPHY
Kao što smo vidjeli, iako ronjenje može pružiti nezaboravna iskustva i približiti nas fascinantnom svijetu podvodnog života, važno je biti svjesna potencijalnih zdravstvenih izazova s kojima se možemo susresti. Plivačko uho i pucanje bubnjića uha samo su neki od problema koji mogu nastati zbog nedovoljne pažnje ili nepažnje tijekom ronjenja. Pravilna priprema, edukacija o sigurnosti i pridržavanje osnovnih pravila mogu značajno smanjiti ove rizike.