Kada se sljedeći put pronađete u razdoblju godine kada bi si najradije čupali kosu od stresa i kada ne biste ni izašli iz kreveta, sjetite se ovih savjeta.
Što god da je izvor stresa u vašem životu, pomoći će vam ovi univerzalni savjeti. Obično ćemo u stresnim razdobljima htjeti biti sami, zatvoriti se ili se okrenuti nekim destruktivnim aktivnostima poput pretjeranog izlaženja i opijanja ili nespavanja. Ne mogu se sva stresna razdoblja mjeriti jedni s drugima jer neka će biti veća i ozbiljnija. Možda vam ovi savjeti neće u potpunosti odagnati stres, ali će vam pomoći da se malo smirite i da što lakše prebrodite to razdoblje. Kako biste naučili upravljati stresom bitne su izgradnja emocionalne snage, kontrola nad situacijom, dobra društvena mreža i pozitivno gledište. Ovako ćete to ubaciti u svoju svakodnevicu.
1.Budite aktivni
Sjedenjem doma u sobi ćete samo dovesti sami sebe do ludila. Budite aktivni i radite nešto. To ne znači nužno da trebate negdje ići, već se možete i kod kuće zaokupiti. Primjerice pospremanjem ili igranjem igrica. Kada imamo stresna razdoblja, moramo se sjetiti posvetiti i drugim stvarima, a ne samo onoj koja nam stvara izvor stresa.
2.Preuzmite kontrolu i napravite nešto po pitanju toga što vas muči
Što vas stresira? I što možete napraviti po tom pitanju? Što možete napraviti da se smirite i da ste manje pod stresom? Uvijek postoji nešto! Sada kada ste došli do svog odgovora, krenite to i odraditi. Osjećat ćete se bolje jer ste preuzeli kontrolu.
3.Družite se s prijateljima
Nema ništa bolje za smanjivanje stresa od trač druženja s prijateljima. Opustit ćete se i na trenutak ne razmišljati o svemu što vas muči. To ne znači da probleme treba ugurati pod tepih i ignorirati ih, ali treba pronaći način kako se opustiti, a ovo je jedan koji uvijek pali.
4.Imajte vrijeme za sebe
Napravite si svoj spa dan! Guštajte si, stavite sve moguće maske, od one na kosu do one za na stopala i imajte relaksirajući dan koji će vas obnoviti. Osim što ćete se opustiti, dobit ćete i snage za preživjeti ostatak stresnog razdoblja. Solo vrijeme je idealno za punjenje baterija.
5.Postavite si neki cilj
Za sljedećih tjedan dana ili mjesec dana postavite nekoliko realnih ciljeva. Oni mogu biti usmjereni i na rješavanje problema koji vas muče i koji vam stvaraju stres, ali i na neke druge stvari u vašem životu. Najbolje je napraviti kombinaciju jednih i drugih ciljeva.
6.Izbjegavajte nezdrave navike
Nemojte zbog stresa zaglaviti u nezdravim navikama i početi više piti, pušiti, ne izlaziti iz kreveta ili jesti tone slatkog. Koliko god da želite otići u nezdravom smjeru, na kraju će vam to samo pogoršati stanje i osjećat ćete se još i gore. Loše navike samo kratkotrajno pomognu.
7.Pomozite nekom drugom
Osjećamo se bolje kada znamo da smo korisni i kada napravimo nešto lijepo za nekoga. Ne mora to biti ništa veliko. Svaka se mala gesta broji!
8.Fokusirajte se na stvari na koje možete utjecati
Umjesto da se stresirate oko onoga na što ne možete utjecati, fokusirajte se na ono na što možete utjecati. Zabrinjavanjem oko stvari koje ne možete promijeniti nećete ništa postići osim što ćete se osjećati još gore. Čemu se onda uopće zabrinjavati oko njih? Kao što smo ranije i spomenuli, pronađite način kako se fokusirati na ono na što možete utjecati.
9.Pokušajte što više razmišljati pozitivno
Čini se teško, ali pokušajte si napraviti listu ili mapu s nekim citatima koji će vas motivirati i podignuti vam raspoloženje, a koje ćete moći škicnuti svaki put kada se počnete osjećati kao da pucate po šavovima.