Ispit iz matematike na državnoj maturi je za većinu slaba točka i nešto što ih najviše brine. Sve se nekako da naučiti, ali ovo ako ne možeš skužiti, u problemu si. Ovo je par savjeta koji pomažu kod učenja matematike.
Matematika je onaj predmet za koji puno učenika traži instrukcije – i to je skroz u redu. Nije sramota tražiti pomoć ako nešto ne razumiješ. Puno je gore da pokušavaš skužiti sama kada vidiš da ne ide i tako gubiš vrijeme, a na kraju i bodove na testu ili ispitu. Državna matura iz matematike se približava, a dana za učenje i vježbanje zadataka i nema baš previše. Ne preostaje ti ništa drugo nego zagrijati stolac. Matematika je malo drugačija od ostalih predmeta pa i njenom ponavljanju moraš pristupiti drugačije. Nema smisla 100 puta iznova čitati definicije, pravila i zadatke jer tako nećeš ništa napraviti, već moraš vježbati zadatke tako da ih rješavaš. Imamo par savjeta kako si olakšati razumijevanje matematike.
1.Ponovi osnove
Postoci, grafovi, razlomci… osnove su bitne i to je nešto što si trebala izvježbati i dobro naučiti. Kada znaš osnove, već si daleko dogurala. One će ti trebati da svaki zadatak lakše shvati i riješiš. Još stigneš proći najosnovnije stvari i pokušati ih upamtiti.
2.Nauči dobro jednadžbe
Dosta je bitno znati riješiti jednadžbe jer ovakvih zadataka na maturi zna biti dosta te će ti to znanje stvarno dobro doći. Ne možeš sjesti i naučiti ih nego kada shvatiš princip, kreni vježbati i vježbati.
3.Čitaj zadatak polako i s razumijevanjem jer je vjerojatno jednostavniji nego što se čini na prvu
Kada vidiš sve zadatke odjednom može ti se malo zavrtjeti u glavi i sve izgledati nepoznato. Na državnoj maturi iz svakog predmeta, pa tako i matematike, može jako pomoći ako pročitaš zadatak polako i s razumijevanjem. Pokušaj shvatiti što čitaš, ne samo nabrzaka proći kroz zadatak.
4.I za najjednostavnije stvari koristi kalkulator ako si jako pod stresom
Ako te uhvatio jako stres, nemoj riskirati, čak i one osnovne stvari provjeri na kalkulatoru. Uzeti će ti malo ekstra vremena, a bit ćeš sigurna da si dobro izračunala. Jedan krivi zbroj zbog treme i cijeli ti zadatak pada u vodu.
5.Ako možeš, pojednostavi si zadatak
Neke zadatke možeš pojednostaviti i gledaj gdje je god to moguće izvesti. Ovo je posebno bitno kada dobiješ dugačak zadatak.
6.Prije nego kreneš rješavati, razmisli jesi li sličan zadatak imala dok si vježbala
Kada nisi sigurna kako neki zadatak riješiti, pokušaj se prisjetiti jesi li imala takav dok si vježbala. Nemoj odmah odustati od njega i više ga niti jednom ne pogledati. Neće biti identičan kao onaj koji si rješavala za vježbu, ali možda primijetiš neke sličnosti.
7.Nemoj rješavati više zadataka odjednom
Loša je taktika prebacivati se sa zadatka na zadatak jer će ti se sve pomiješati. Fokusiraj se na jedan po jedan. Iako uvijek postoji strah od premalo vremena, više ćeš (i bolje) riješiti kada ideš zadatak po zadatak. Žurba je ovdje tvoj neprijatelj.