Prirodno je da obitelj povremeno prolazi kroz razdoblja određenih problema i ulaženja u sukobe. Ta razdoblja obitelji mogu pomoći da sazre i da bude još bliskija u budućnosti. No, ponekad problemi mogu postati dugotrajni i štetni za obitelj.
Kako prepoznati da se obitelj nosi s problemima?
Jedan od znakova može biti da u obitelji doživljavamo često raspravljanje i nesuglasice u kojima ne dolazimo do zajedničkog rješenja, već se neugodni razgovori nastavljaju. Zbog problema koje imamo, u obitelji se mogu pojaviti emocionalni izljevi poput ljutnje. Roditelji i djeca tada si govore grube riječi koje inače ne misle. U težim slučajevima, u obitelji može doći do različitih oblika nasilja među roditeljima ili prema djetetu. Osim toga, može doći do izbjegavanja razgovora između roditelja i djeteta, što produljuje neugodne osjećaje i ne razrješava sukob.
Što učiniti ako imaš probleme u obitelji?
Ako u svojoj obitelji primjećuješ neke teškoće, možda ne znaš kako razgovarati s članovima obitelji o tome kako se osjećaš. Razgovor s njima je važan korak u uspostavi otvorene komunikacije koja je temelj bliskih i podržavajućih odnosa. U razgovoru je važno koristiti vrstu komunikacije koju zovemo ja-poruke. Umjesto da pričamo ti-porukama (primjerice: ti me nikad ne slušaš i previše si stroga), možemo istu rečenicu reći na drugačiji način, imenujući kako se osjećamo (primjerice: osjećam se neshvaćeno kada me nisi dobro razumjela, voljela bih da me saslušaš). Takav način razgovora povećat će šanse da nas druga osoba sasluša i shvati kako se osjećamo.
Ako su teškoće u tvojoj obitelji ozbiljnije i uključuju nasilje, važno je potražiti pomoć odrasle osobe koja ti može pomoći.
Kako se osjeća mlada osoba koja živi u obitelji koja se nosi s problemima?
Puno je osjećaja koje takva mlada osoba može doživljavati. Neki od njih mogu biti strah od promjena, strah od pokazivanja emocija, zabrinutost, tuga, usamljenost i ljutnja. Osim toga, mlade osobe mogu postati nezainteresirane za sve druge stvari koje im se događaju, poput druženja s prijateljima ili školske obaveze.
Kako bi lakše mogao/la razumjeti kako se osjeća mlada osoba u obitelji s problemima, donosimo ti priču jednog dečka koji je o svom iskustvu odlučio progovoriti. Njegovu priču prenosimo na javnom računu Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potraži preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri.
Ako ti je potrebna dodatna podrška i savjet u vezi problema s kojima se nosiš u obitelji, nazovi besplatnu i anonimnu savjetodavnu liniju Hrabrog telefona za djecu na broj 116 111 ili se javi putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Foto: Hrabri telefon/Shutterstock
M.Z. / PR
Provjeri još...
Hrabri telefon sluša kao da je svaki problem najveći
Novi Stickeri koji šalju totalno drugačiju poruku – pokaži ekipi da ti je stalo do njih!
Mali korak za velike promjene – uključi se u kampanju Hrabrog telefona i dopusti da ti pomognemo