

Misliš da te starci zanemaruju? Prepoznaj znakove za alarm i nauči kako reagirati!
teen385
7.03.2018
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
komentari
Važno je znati da postoji razlika između stvari koje želimo i koje nam trebaju. Najnoviji model mobitela ili tenisica nisu stvari koje ti trebaju, dok hrana, piće, zaštita i obrazovanje to jesu i roditelji ili skrbnici bi ti ih trebali omogućiti. Postoje različiti oblici zanemarivanja i svaki može ostaviti posljedice na odrastanje.
U trendu


Zašto se zanemarivanje događa?
Različiti su razlozi zbog kojih se zanemarivanje može događati. Ponekad se obitelj trudi najviše što može, no nedostatak novca onemogućava roditeljima da se brinu o djeci. U tim situacijama pomoć najčešće pruža Centar za socijalnu skrb.
U nekim drugima obiteljima u kojima su djeca zanemarena osobe koje se brinu o njima imaju problem s alkoholom ili drogama, a može im biti i narušeno fizičko ili mentalno zdravlje.
Koji god bio razlog – zanemarivanje nikada nije tvoja krivnja i imaš pravo dobiti i tražiti pomoć i podršku.
Što možeš napraviti?
Ako sebe ili nekog od svojih prijatelja prepoznaješ u nekoj od ovih rečenica, želimo da znaš da postoji način da dobijete pomoć.
Djeca i tinejdžeri koji zovu Hrabri telefon nam često kažu da se boje da će biti oduzeti svojim roditeljima ili 'završiti u domu' ako se nekome obrate. Međutim, djeca se oduzimaju roditeljima samo ako žive u uvjetima opasnima za život i sigurnost i za donošenje te odluke je obično potrebno duže vremena, a prvi korak je pružanje pomoći obitelji. Prvi korak do toga da ti i tvoja obitelj dobijete pomoć je razgovor s odraslom osobom od povjerenja – to može biti nastavnik, stručni suradnik u školi, roditelj tvojih prijatelja ili neka druga osoba kojoj vjeruješ.
Kako zanemarivanje izgleda?
Kako bi lakše mogao/la razumjeti kako izgleda zanemarivanje i kako se može osjećati dijete koje se nosi s time, donosimo ti priču jedne bake koja je primijetila zanemarivanje svog unuka. Njezinu priču prenosimo na javnom računu Hrabrog telefona na Viberu!
Naljepnice i informacije o javnom računu potraži preko linka: http://bit.ly/Hrabri_Stickeri.
Ako ti je potrebna dodatna podrška i savjet u vezi zanemarivanja, nazovi besplatnu i anonimnu savjetodavnu liniju Hrabrog telefona za djecu na broj 116 111 ili se javi putem maila savjet@hrabritelefon.hr.
Foto: Hrabri telefon/Pixabay/Shutterstock
M.Z. / PR
Što kada se pojave problemi u obitelji? Evo kako ih prepoznati i kako se s njima nositi!
Hrabri telefon sluša kao da je svaki problem najveći
Novi Stickeri koji šalju totalno drugačiju poruku – pokaži ekipi da ti je stalo do njih!
Više iz rubrike

COOL OR NOT COOL Što kad starcima 'poleti' ruka i opale ti šamar?
14:07 / 03.04.2018.