

'Nedavno me napustio dečko i ne znam što bih sama sa sobom' HELP
M.Tr.
5.11.2021
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
komentari
Neke priče ne usudimo se komentirati sami pa u pomoć zovemo njih – jer problem je manji kad se podijeli. Hrabri telefon je tu za sve vas koji se osjećate loše, kada vas muče obiteljski, ljubavni ili neki drugi problemi.
U trendu


Ovotjedna priča koju smo odlučili podijeliti s njima i zamoliti ih za komentar našla se u našoj rubrici 'Pitanja & Odgovori'. Pročitajte o čemu se radi u nastavku...
PITANJE:
Nedavno me napustio dečko i ne znam što bih sama sa sobom. Od tada plačem u kutu svaki dan i dosta mi je života. Popila sam užasno puno i to mi pomaže da neko vrijeme ne razmišljam o njemu, ali kasnije je sve isto. Ne mogu spavati i ništa mi ne pomaže. Sve me podsjeća na njega. Došla sam do toga da sam počela rezati vene. Znam da je to užasno i molim vas da me ne vrijeđate i govorite mi da sam glupa zbog toga. To mi jedino može odvratiti bol. Zanima me kako si mogu pomoći u ovoj situaciji. Uskoro imam sistematski pregled i ne znam kako to mogu sakriti.

Odgovor Hrabrog telefona:
Draga djevojko,
želim te pohvaliti na hrabrosti što si odlučila podijeliti svoje misli i brige kada si prepoznala da ti je potrebna pomoć. Kažeš kako te je napustio dečko i kako od tada plačeš i razmišljaš kako ti je dosta. Opisuješ kako si mnogo pila i kako ne možeš spavati. Kažeš kako je došlo do toga da si počela rezati vene i da ti to jedino sprječava bol. Pitaš se kako si možeš pomoći jer uskoro imaš sistematski pregled.
Voljela bih ti reći kako mi je žao radi tvojeg prekida s dečkom. Iz tvojeg upita mogu prepoznati da si tužna i da ti je teško nositi se s različitim osjećajima i mislima koje ti se javljaju. Tuga je osjećaj koji se javlja kada prolazimo kroz neki gubitak. Taj gubitak uključuje i gubitak osobe do koje nam je stalo. Voljela bih ti reći kako je plakanje zdrav i siguran način nošenja s tugom i da u tome nema ništa sramotno ili ružno. U suočavanju s neugodnim emocijama može se javiti bezvoljnost, teškoće sa spavanjem i druge promjene u raspoloženju i motivaciji koje mogu otežavati svakodnevicu. Tuga i drugi neugodni osjećaji mogu trajati duže nego što to želimo i često si želimo pomoći na različite načine. Spomenula si kako se samoozljeđuješ i da piješ alkohol kako bi osjetila olakšanje i voljela bih ti reći kako te ne osuđujem radi toga, no zabrinuta sam za tvoju sigurnost. Samoozljeđivanje i korištenje alkohola može dati kratkotrajan osjećaj olakšanja no predstavlja opasnost za zdravlje. Postoje sigurniji načini nošenja s tugom i neugodnim mislima. Neka djeca kada su tužna pišu dnevnik, slušaju glazbu, bave se s aktivnostima koje su im važne, crtaju, razgovaraju s osobama od povjerenja ili se bave nekom fizičkom aktivnosti poput odlaska na trening. Pri fizičkoj aktivnosti, oslobađa nam se hormon sreće u tijelu koji nam pomaže da se lakše suočavamo s emocijama. Kada osjetiš potrebu ozlijediti se, važno je da pokušaš odgoditi taj poriv na način da isprobaš neke od tih aktivnosti. Još neke prijedloge možeš pronaći na ovoj poveznici: https://tinejdzeri.hrabritelefon.hr/clanci/samoozljedivanje-kako-si-pomoci/. Voljela bih ti reći kako svakome pomažu različite tehnike i na tebi je da odabereš koja ti odgovara.
Važno je da nisi sama u mislima i osjećajima koje doživljavaš. Zanima me postoji li odrasla osoba u tvojem okruženju kojoj bi mogla reći kako se osjećaš. To mogu biti tvoji roditelji, neki drugi članovi obitelji ili profesori, stručni suradnici škole kao što su psiholog ili pedagog. Razgovor s osobom od povjerenja može nam pomoći da se osjećamo bolje. Osim toga, odgovornost odraslih je da ti pomognu u tome da pronađeš sigurnije načine suočavanja sa situacijom u kojoj se nalaziš. Shvaćam ako ti treba vremena i ne znaš kako bi nekome opisala kako se osjećaš i rekla da se samoozljeđuješ. Ako ti je teško to ispričati, možda možeš napisati na papir i dati osobi kojoj vjeruješ. Ako ne znaš kako bi se povjerila osobi od povjerenja ili želiš razgovarati o tome što ti se događa, možeš se javiti na liniju za djecu Hrabrog telefona na broj 116 111, svakim radnim danom od 9 do 20 sati ili na chat, svakim radnim danom od 15 do 19 sati. Tu smo za tebe.
Puno snažnih pozdrava šalje ti
tvoj Hrabri telefon
Pogledajte još:
'Zanima me kad se želim izjadati i tražiti savjet je li trebam kod psihologa ili psihijatra' HELP
'Ja se bojim da ću biti još ružnija što više odrastam' HELP
'Sada kada se vraćamo u školu osjetim da je opet krenula tjeskoba i anksioznost' HELP
Više iz rubrike

'Što kada se zaljubite u osobu koja pati od depresije' HELP
12:22 / 04.02.2022.

'Gubim živce jer moja'majka' stalno preokreće sve na neku svađu' HELP
14:51 / 28.01.2022.