Odlazak u teretanu se našao i na vašoj listi ciljeva za 2025. godinu, ali do sada još niste nikada išli i malo vas je strah ili vas hvata anksioznost na sami pojam teretane? Evo kako to pobijediti.
Bilo bi jako glupo da zbog straha propuštate stvari u životu! Najčešće si napravimo pritisak i stres oko nečega što na kraju uopće ni ne bude tako strašno kako smo mislili da će biti. Odlazak u teretanu može zvučati kao nešto strašno jer niste do sada nikada ne bili, ne znate što očekivati, niste sigurni kako se koriste sprave, bojite se da će vas drugi osuđivati…svatko ima neke svoje strahove zbog kojih mu odlazak u teretanu zvuči kao odlazak u kavez s lavovima. Ako ste kao jednu od novogodišnjih odluka donijeli da ćete raditi na svom tijelu i da se želite dovesti u formu, onda bi vam teretana tu itekako mogla pomoći. Kako pobijediti strah i stres od prvog odlaska? Donosimo vam savjete koji će taj prvi put učiniti što boljim.
1.Nemojte ići sami
Bit ćete manje uplašeni i pod stresom ako idete s nekim, čak i ako je ta osoba isto kao i vi početnik. Bit će vam malo ugodnije zajedno jer ćete imati tu nekoga svoga. To jako puno znači u novim situacijama i novom okruženju.
2.Odjenite odjeću koju imate kod kuće
Nemojte se previše zamarati oko odjeće. Iako neki u teretani izgledaju tip top sređeni, ovo nije pravilo i nije kako svi izgledaju. Tajice ili kratke biciklističke hlačice i obična pamučna majica mogu biti dobri za početak. Svakako uzmite i čiste tenisice. Lako pribavite nove outfite kasnije.
3.Koristite jednostavne sprave poput bicikla ili trake za trčanje i promatrajte druge
Ako su vam sprave nepoznanica, krenite s onima jednostavnijima poput bicikla ili sprave za trčanje. S njima nećete moći pogriješiti. Usput bacajte oko na druge ljude i što i kako oni rade.
4.Opcija je i da uzmete osobnog trenera
Kada nemate nikoga tko bi mogao ići s vama, ali stvarno ste se odlučili napraviti promjenu, možete si za početak uzeti osobnog trenera. On će vam tako odmah moći dati upute kako pravilno koristiti sprave bez da se ozlijedite, koje vježbe raditi s obzirom na ono što želite postići i imat ćete društvo.
5.Pripremite se tako da na stranicama teretane ili na Googlu pogledate kako izgleda iznutra
Kada znamo gdje idemo, onda smo malo manje pod stresom. Na Googlu ili na stranicama teretane možete možda vidjeti kako izgleda iznutra. Tako ćete se upoznati s prostorom, vidjeti kakve sprave imaju i znat ćete gdje idete. Možete se onda i pripremiti tako da prije progooglate kako se neke od tih sprava koriste.
6.Svatko je fokusiran na sebe i svoje vježbanje
Većina je u teretani fokusirana na svoje vježbanje i neće gledati okolo u potrazi za žrtvom koju će osuđivati. Nemojte si ubaciti u glavu misli da će vas netko osuđivati, ismijavati ili buljiti u vas.
7.Pogledajte kada je najmanja gužva u vašoj teretani
Postoje termini u danu kada je gužva veća i kada je gužva manja, a ovo isto možete vidjeti na Googlu za svaku od teretana. Kada pronađete onu koja vam je najbliža ili u koju želite ići, bacite oko na gužvu po satima. Obično će biti najveća gužva popodne.
8.Ne morate za prvi put ostati dugo
Ako ostanete pola sata i to je nešto. Napravili ste prvi korak, koristili neku od sprava i odradili to. Drugi će put biti lakše jer će vam ovo biti malo poznatiji teren.
9.Nemojte se bojati pitati za pomoć zaposlenike/trenere
U teretanama možete pronaći i trenere koji tamo rade i koje možete pitati za pomoć. Mogu vam objasniti kako nešto koristiti ili što da radite. Nemojte se sramiti pitati ih jer to je njihov posao.
10.Isprobajte grupni trening
Možete se prijaviti i za grupne treninge, kako se ne biste osjećali toliko kao crna ovca. Postoje različite vrste grupnih treninga pa svatko može pronaći neki koji će biti baš za njega. Idealno za razbiti nervozu.