Prostor ti je ograničen prilikom pisanja životopisa, stoga oslobodi mjesta za informacije koje želiš da poslodavac sazna o tebi, naglašavajući stavke koje mogu poboljšati šanse da dobiješ posao.
Danas ćemo detaljnije razmotriti 9 stavki koje se nikako ne bi trebale pojaviti u tvojem životopisu. Iako se na prvu čine kao pozitivne i informativne, zapravo mogu značajno otežati tvoj put prema daljnjim fazama selekcijskog procesa.
1. Puno informacija
Uključivanje svega na životopisu što bi moglo biti relevantno za posao koji želiš može biti primamljivo, ali postoji opasnost od previše informacija. Imaj na umu da poslodavci mogu pregledati stotine životopisa dnevno, stoga je sažetost ključna kako bi privukla njihovu pažnju. Fokusiraj se na vještine koje imaš, a koje te čine dobrim kandidatom za posao.
via GIPHY
2. Neorganiziran tekst
Kao što smo već rekle, ne bombardiraj poslodavca s previše informacija! Iako si sve informacije lijepo sažela moraš ih i lijepo rasporediti. Dobro strukturiran životopis lakše se čita i privlači pažnju poslodavca na tvoje najvažnije vještine relevantne za posao.
3. Pogreške u pravopisu i gramatičke pogreške
Prijavljivanje na nekoliko poslova i prilagodba životopisa za svaki može dovesti do tipfelera i drugih pogrešaka. Zamoli prijateljicu, člana obitelji ili kolegu da pročitaju životopis kako bi uočili pogreške koje su ti možda promakle.
via GIPHY
4. Laži i preuveličavanja
Izbjegavaj neiskrene izjave na životopisu, bilo da se radi o poluistinama, netočnostima ili obmanjujućim informacijama. Mnogi poslodavci su fleksibilni u vezi zahtjeva i razmotrit će kandidata s pravim pristupom, čak i ako ne ispunjavaju sve kriterije.
5. Nepotrebne osobne informacije
Tvoj životopis je mjesto za predstavljanje postignuća koja te čine izvrsnom (budućom) zaposlenicom, stoga drži se informacija koje su najvažnije za posao. Izostavi informacije o obitelji i prijateljima, vjerskim uvjerenjima ili političkim stajalištima, osim ako su izravno povezani s prijavom.
via GIPHY
6. Dob
Iako poslodavci nastoje ne stvarati predrasude o kandidatima, bolje je ne pružati informacije koje bi mogle raditi protiv tebe. Danas nije uobičajeno stavljati datum rođenja na životopis, osim ako to izričito nije potrebno.
7. Negativni komentari o bivšem poslodavcu
Izbjegavaj detalje o bivšem poslu. Ako se već moraš dotaknuti bivšeg posla fokusiraj se na pozitivne aspekte prilikom opisivanja svojeg iskustva.
via GIPHY
8. Previše detalja o hobijima i interesima
Menadžer za zapošljavanje koji čita životopise očekivat će neke osobne informacije. Ako su hobiji relevantni za posao, možeš ih spomenuti, ali ograniči se na nekoliko redaka kako bi izbjegla nepotrebne informacije.
9. Minijaturni tekst
Smanjenje veličine fonta može se činiti kao dobar način oslobađanja prostora za dodatne informacije, ali životopis će tako biti teško čitljiv. Bolje je rješenje reducirati broj riječi i pisati u natuknicama kako bi sačuvala prostor.
via GIPHY
Prilikom pisanja životopisa, razmisli o tome što će privući pozornost poslodavca koji može čitati na desetke njih u jednom danu. Dobro napisan životopis olakšava uočavanje onoga čime možeš pridonijeti poslu, stoga se fokusiraj na područja u kojima se ističeš i iskoristi ih u svoju korist.