Za maturante slijedi dosta bitan period. Treba odlučiti na koje fakultete ići – ako je to smjer u kojem se vidiš u budućnosti. Slažu se liste fakulteta, a kako odabrati koje prijaviti ako te ništa posebno ne zanima?
Neki već na početku srednje znaju koji fakultet žele upisati, a neki još ni sada nisu sigurni gdje se vide. U redu je i jedno i drugo. Nemoj si stvarati pritisak ako nisi sigurna gdje bi išla. S obzirom da je već krenulo prijavljivanje fakulteta i studija, ipak trebaš početi razmišljati o ovome i raditi planove. Što upisati ako nemaš neku konkretnu želju i ne znaš što te zapravo još zanima? Postoji nekoliko stvari koje ti mogu pomoći kod slaganje liste fakulteta. Nemoj na svoju listu stavljati ono što žele upisati i tvoje frendice ili tvoj dečko, to nije nešto s čim se trebaš voditi u ovoj situaciji. Umjesto toga, kod slaganje svoje liste fakulteta, razmišljaj o sljedećim stvarima.
1.U kojem si predmetu dobra, a u kojem loša?
Razmisli u kojim predmetima imaš dobre ocjene, a u kojima loše jer to ti može pomoći kod izbora faksa. Vjerojatno su ti ovi u kojima imaš bolje ocjene i zanimljiviji pa se možda upravo tu skriva i neko tvoje buduće zanimanje. Na stranici svakog fakulteta možeš vidjeti i kolegije (predmete) koje ćeš tamo imati. Kada imaš svoju listu predmeta u srednjoj u kojima si dobra, a u kojima ne, kreni gledati što koji faks nudi – od onih koji su ti zapeli za oko. Ako si loša u matematici, sigurno nećeš upisati onaj gdje ima puno matematike! Već si korak bliže slaganju svoje savršene liste.
2.Pregledaj što se sve uopće nudi i ispisuj stvari koje ti zapnu za oko
Skrolaj po opcijama. Pregledaj ih sve. Uzmi si vremena za to jer ovo ipak nije neka mala odluka. Možda pronađeš nešto za što nisi niti znala da se može studirati, a tebi zvuči baš zanimljivo. Postoji toliko fakulteta i smjerova na njima! Neki su razvikani i za njih svi znaju, ali neki nisu, a mogu biti itekako dobra opcija za nekoga.
3.Kada ti nešto zapne za oko, potraži i druge slične opcije
Skrolaš listom fakulteta i pronašla si njih jedan ili dva koji ti se čini okej. Super! Iako se čini da nisi napravila ništa jer imaš samo jedan ili dva izbora koji ti se sviđaju – to je dobar početak. Sada znaš što ti se otprilike sviđa i možeš proširiti svoje traženje. Za svaki fakultet i studij postoji još nekoliko njih koji su slični i koji mogu biti dobra druga, treća ili četvrta opcija. Kreni istraživati!
4.Budi realna s obzirom na svoje ocjene
Iako je dobro biti ponekad delulu, ipak nemoj da tvoja lista bude previše delulu. Ako nemaš briljantne opcije, a ni ne planiraš krenuti učiti puno ranije za državnu maturu, nemoj očekivati da ćeš upasti na fakultete na koje je navala najveća i gdje se po 10 i više maturanata bori za jedno mjesto. Možda upadneš, tko zna, ali šanse nisu na tvojoj strani. Malo moramo biti i realni da kasnije ne bi bilo razočarenja.
5.Stavi neku „sigurnu“ opciju
Možeš biti malo delulu i staviti opcije za koje su šanse da se ostvare male, ali nemoj da ti to budu jedine opcije. Stavi i neku sigurnu. Neki fakultet na koji zapravo imaš šanse upasti pa čak i ako možda nije tvoja najdraža opcija. Nemoj ipak da to bude nešto što te uopće ne zanima, to nije dobra ideja. Stavi ga na neko mjesto oko sredine, čisto da bude tu.