Hrvatska će ove jeseni dobiti prvu srednju školu koja će poučavati po waldorfskoj metodologiji. Riječ je o jezičnoj gimnaziji koju u Zagrebu otvaraju dvije 'waldorfske mame'.
Renata Brekalo i Lea Brezar znaju što žele – otvoriti školu u koju bi i same rado poslale svoju djecu. I zato su nakon desetljeća prijateljstva postale poslovne partnerice pa su zakupile zgradu u zagrebačkom Podsusedu u koju će već ove jeseni ući neki novi, nadaju se, sretniji đaci. Ova jezična gimnazija pod nazivom 'Epoha' od samog će početka implementirati waldorfske odgojne metode. U Hrvatskoj postoje dvije waldorfske osnovne škole i jedna Montessori i to je sve što je ponuđeno od 'alternative'. Državni sustav je velik i trom, ma koliko se Ministarstvo obrazovanja trudilo, a privatnici imaju viziju s kojom mogu odmah krenuti. Za njih dvije to su rad u jednoj smjeni, jer smatraju da djeca imaju pravo na učenje u prirodnom ritmu. Odmah će uspostaviti i cjelodnevnu skrb; da dijete svakodnevno može konzultirati profesore, pisati zadaću i provjeriti znanje.
Lea pak pokazuje svijetle i prostrane učionice koje su uredile u velikoj dvokatnici s terasom pa kaže za dw.com/hr: 'Djeci želimo omogućiti odrastanje u nekim drugim uvjetima, koje smo možda čak i mi nekad imali. Dati im obrazovanje za budućnost koje će razvijati njihove vještine, kompetenciju, emotivnu inteligenciju. Želimo im dati izazove koje će moći prenijeti u stvaran život.' Predrasude o waldorfskom obrazovanju koje egzistira na marginama hrvatskog školstva brojne su pa i ne čudi da mnogi pogrešno misle kako nije riječ o pravoj školi, već o hipijevskom igralištu na kojem djeca po cijele dane pjevaju, crtaju i plešu. Naše sugovornice nas odmah upozoravaju da je kurikulum isti kao i u bilo kojoj drugoj gimnaziji, ali da su metode poučavanja specifičnije. 'Treba znati da će djeca puno raditi rukama i to je ono što nam treba da bi nam mozak funkcionirao. Danas se govori da je štrikanje nova vrsta meditacije, jer smiruje um. Djeca u waldorfskoj školi pletu već od prvog razreda. Po takvim stvarima je waldorfska škola posebna. Uz to, puno se rade vrtlarstvo, obrti, zanati i umjetnost', objašnjava za dw.com/hr Lea koja misli da djeca osim apstraktnim moraju vladati i konkretnim. 'Nema natjecanja, ta djeca su ono što jesu i želimo to preslikati na našu školu. Ponudit ćemo im fakultativne predmete kroz koje će pokazati što čuvaju u sebi, nasuprot postojećeg sustava u kojem pomalo venu. Ne mora se iz svih predmeta imati petice; netko je jezičar, netko je umjetnik, netko je matematičar', ponavlja nekoliko puta u našem razgovoru.
Renata naglašava ulogu roditelja koji su maksimalno uključeni u waldorfsko obrazovanje: 'Roditeljski sastanci se održavaju jednom mjesečno. Na njima se dogovora i objašnjava provođenje nastave. Svaki roditelj će biti jasno upućen u mogućnosti njegovog djeteta. Bitno je da znaju što dijete može i kako ga pogurati u smjeru u kojem je izvrsno.'
Zvuči li vam ovo bolje od škola u koje vi idete?
Foto: Giphy/ Freepik - freepic.diller
M.T./ Izvor
Pogledajte još:
Dolaze u školu prije svih, a odlaze zadnji: Kako je biti učenik iz manjeg mjesta koji putuje busom
U imeniku 5, a na maturi jedva prolaz: Kolika je razlika između ocjena u imeniku i onih na maturi?
Od jeseni novi skroz kul smjer u srednjoj školi – već je sada jasno da će biti navala preko svih granica