Mladi sve manje čitaju, a sve više vremena provode na društvenim mrežama, potvrdila je Američka psihološka asocijacija.
Kako donosi
Washington Post, istraživanje koje je provedeno u SAD-u,
pokazalo je da manje od 20 posto američkih tinejdžera na dnevnoj bazi čita knjigu, časopis ili novine, dok čak 82 posto srednjoškolaca svakodnevno koristi društvene medije i mreže.
Ovo istraživanje baziralo se na usporedbi starijeg istraživanja od prije 40 godina i spomenutog, novijeg istraživanja iz 2016. godine. Rezultati su ispali poražavajući, a kako izgleda, današnji školarci više nemaju naviku čitanja knjiga ili časopisa. Prije 40 godina čak 40 posto srednjoškolaca svakodnevno je čitalo knjige, časopise i novine, a danas je ta brojka pala na niskih 16 posto.
Osim slabijeg čitanja, sve veći broj mladih, a posebno srednjoškolaca, svoje slobodno vrijeme najviše provodi pred ekranom na društvenim mrežama. Kako piše
Washington Post,
istraživanje je pokazalo da mladi u prosjeku provode čak šest sati na društvenim mrežama i/ili gledajući televiziju.
Ni kod nas u Hrvatskoj situacija među mladima nije ništa bolja. Njihove navike čitanja također se postepeno smanjuju i postaju sve lošije, a veliko istraživanje iz 2016. godine pokazalo je da ni naši klinci u svoje slobodno vrijeme ne čitaju.
Kako donosi
Zadarski.hr, u nedavno provedenom istraživanju sudjelovalo je
ukupno 2650 učenika trećih i četvrtih razreda srednje škole koji žive na području Pule, Rijeke, Zadra, Šibenika, Splita i Dubrovnika. Rezultati su pokazali vrlo poražavajuće podatke, a možda najgore od svega je to što na području Splita
čak 46 posto srednjoškolaca 2015. godine, odnosno godine ranije, nije bilo u gradskoj knjižnici.
Ništa bolje rezultate nije pokazao ni Zadar u kojem je 35 posto učenika koji te godine nisu posjetili knjižnicu ni čitali, dok je Šibenik tek nešto malo bolji. Naime, tamo ima 'samo' 22 posto onih učenika koji ne čitaju.
Iz ovih dobivenih rezultata možemo zaključiti da ni kod nas učenici više nemaju naviku doći iz škole, u ruke uzeti knjigu i krenuti čitati svoje omiljeno štivo. Jednim dijelom za to su sigurno krivi digitalni mediji i sve popularnije društvene mreže koji malo-pomalo preuzimaju 'ulogu' u našim životima.
Foto: Pixabay/Giphy
D.Š.
Pročitaj još: