
VRIJEME JE DA JOJ KAŽETE BAJ BAJ
M.Tr.
24.07.2025
Tužna djevojka
Foto: pouria seirafi/Unsplash
komentari
Svi imaju dane kada se ne osjećaju samopouzdano i kada im se čini da im ništa ne ide i da se ne pomiču s mjesta. Problem je kada su to jedini dani koje imate.
U trenduOsjećati se nesigurno i imati kompleks niže vrijednosti nije isto. Kompleks niže vrijednosti je puno intenzivniji i puno veći problem. Dok se nesigurnosti pojavljuju povremeno i po pitanju samo nekih stvari, kompleks niže vrijednosti je sveobuhvatniji. Što kompleks niže vrijednosti uopće je? Definicija bi išla ovako:
"Kompleks niže vrijednosti, poznat i kao kompleks inferiornosti, je psihološki pojam koji opisuje osjećaj manje vrijednosti i nesigurnosti u odnosu na druge ljude. Osobe s ovim kompleksom često imaju nisko samopoštovanje i mogu se povlačiti iz društvenih situacija ili se ponašati kompenzacijski, pokušavajući prikriti svoje nedostatke pretjeranim postignućima."
Sami na sebe gledamo puno kritičnije nego na druge, postavljamo si nemoguće ciljeve i osuđujemo se po pitanju svega i svačega. Zbog svega toga se počnemo osjećati loše jer imamo osjećaj da nikada nismo dovoljno dobri. Ovi znakovi pokazuju da je kod vas taj osjećaj prevladao i da vlada vama.
1.Ne vjerujete komplimentima koje dobivate
Kada dobijete kompliment mislite da vam osoba laže, da vas zeza, ukratko da nije ozbiljna. Ne vjerujete da zaslužujete kompliment jer se vi ne vidite na isti način kao što vas vide drugi. Kada vam se i dogodi nešto dobro, umjesto da ste ponosni na sebe, pripišete sve zasluge sreći, a sebi 0. Imate loše mišljenje o sebi i zato vam je teško povjerovati da bi vam netko rekao nešto tako lijepo.
2.Povratne informacije doživljavate kao znak da niste dobri
Kada vam netko da dobronamjernu konstruktivnu kritiku ili povratnu informaciju kako biste nešto naučili, vi ćete to doživjeti kao da vam je osoba rekla da niste dobri i da ste sve zeznuli – iako to ni blizu nije slučaj. Svaku povratnu informaciju koja sugerira da nešto trebate popraviti, vi doživite puno gorom nego što to je.
3.O sebi većinom pričate u negativnom kontekstu
Kada pričate o sebi, to će uvijek biti nešto negativno. Sve dobro što vam se dogodi, uspjehe koje ostvarite i pozitivne stvari koje vam drugi kažu – kao da ispare iz vaše glave, a ostanu samo one loše i negativne. Zato i kada pričate o sebi posežete za tim negativnim informacijama i predstavljate ih kao da ste to vi.
4.Kad gledate tuđe uspjehe, pitate se što nije u redu s vama da ih i vi nemate
Očekujete od sebe jednake uspjehe kao od drugih, iako vaš život izgleda potpuno drugačije. Uspoređivanje je danas nemoguće izbjeći, ali možemo utjecati na to koliko ćemo dopustiti da utječe na nas. Ako nismo ostvarili isto što i oni, automatski na sebe gledamo kao na neuspješne, glupe, ružne i počnemo misliti da smo propali slučaj. Uvjerimo sami sebe da nešto s nama nije dobro kada nemamo isti uspjeh kao ta osoba. To je jedan od znakova kompleksa niže vrijednosti.
5.Jako se trudite dobiti potvrdu od drugih da je ono što radite dobro
Potvrda od drugih vam je potrebna kako biste znali da je nešto dobro jer ne vjerujete sami sebi i svojoj prosudbi. Ovisite o tome što će drugi reći i trudite se zadovoljiti druge, a ne sebe.
Više iz rubrike
12:17 / 17.05.2025.
14:50 / 08.05.2025.
11:29 / 13.05.2025.