Jeste li se ikad pokušali sami poškakljati? Defo u tome niste uspjeli i za to postoji zanimljiv razlog!
teen385
26.02.2019
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Češkanje, masiranje, škakljanje... Paše vam kad vam drugi to rade, ali ne i kad sami sebi pokušate napraviti isto – pitate se zašto?
Totalno je različit osjećaj kad vas drugi dodiruju u usporedbi s onim kada sami sebe dodirnete. To je očito kada se pokušate poškakljati i to vas ne nasmije, ili onda kad sami sebi pokušate izmasirati vlastita ramena, ali ni to nije ni upola dobro kao kad to čini netko drugi.
'To nije samo zato što se možete bolje opustiti kad vam netko drugi to radi jer vi ne morate raditi ništa, nego je uistinu bolji osjećaj kad vas netko drugi dodiruje', ističe Rebecca Böhme, neuroznanstvenica sa Sveučilišta Linköping, u Švedskoj, i prva autorica novog istraživanja u Zborniku radova Nacionalne akademije znanosti (PNAS).
U istraživanju su promatrali mozgove ljudi kada su ih drugi dodirivali po ruci i kad su sami sebe dodirivali po ruci. Otkrili su da, kada se sami dodirnete, mozak otupljuje iskustvo. 'Otkrili smo da su mnoga područja smanjila aktivnost tijekom samo-dodirivanja', dodaje Böhme. Međutim, ako vas dodiruje netko drugi, to aktivira više područja u mozgu, poput onih koji su uključeni u obradu taktilnih senzacija, kao i područja povezana s društvenom spoznajom i nagradom, što dovodi do intenzivnijeg osjećaja nego kod samo-dodirivanja.
Kada druga osoba uspostavi fizički kontakt s vama, to je oblik komunikacije. Mogli bi na taj način pokušavati privući vašu pozornost, ponuditi podršku ili pokazati ljubav. Važno je da budete svjesni tih vrsta dodira, na taj način mozak može filtrirati osjećaje koji nisu toliko važni - kao oni kad se sami dodirujete. Takva vrsta dodira je većinu vremena samo nervozno dodirivanje ili dotjerivanje. Iako stvarni osjećaj na vašoj koži može biti isti, vaš mozak može razlikovati koji je od njih važan jer dolazi od druge osobe i koji nije toliko važan zbog toga što dolazi od vas samih.