Što su zapravo bijele mucice koje se pojave na češljevima? Moglo bi vam biti malo odvratno
TEEN 385
8.01.2025
Češljanje kose
Foto: Pormezz/Shutterstock
Češljeve treba prati puno češće nego što to radite.
Pranje češljeva se čini kao glupi posao koji je zapravo nebitan. No, jednako kako perete kistove za šminkanje, trebali biste prati i češljeve za kosu. Na njima se nakupi sve i svašta.
Kada svaki dan, i to po nekoliko puta, koristite isti češlja, trebali biste se sjetiti nekada ga i oprati. Vjerojatno i vaše četke i češljevi imaju po sebi bijele mucice. Ako ste se pitali što to točno je, ekspert za higijenu Madame Sweat podijelila je ovu informaciju sa svojim pratiteljima. Želi sve podsjetiti na važnost redovitog pranja četki i češljeva za kosu, jedna od onih navika koju mnogi preskaču. Iako nije da će vam se dogoditi nešto posebno loše i dramatično ako ne operete češljeve redovito, može pomoći ako vam se kosa brzo masti ili ako imate problem s tjemenom koje svrbi i često bude iziritirano.
Po ovoj TikTokerici, trebali bismo ih oprati svaka dva tjedna. Iako češljevi nekada neće izgledati toliko zamazano, nakupi se na njima kose, prljavštine, proizvoda s kose te raznih drugih nečistoća. Najčešće na češljevima tako možete primijetiti bijele mucice.
Što su bijele mucice koje se skupljaju na četkicama od češlja?
Ako mislite da je samo prljavština, nije. Iako se na češljevima nakupe i razne prljavštine i mucice (s ručnika, majica i slično), nakupe se i ostaci suhe kože. I to su te bijele mucice – ostaci kože. Ulja koja luči naša kosa i koža, kao i ostavi mrtve kože, sve se to hvata za češalj. I onda to ponovno vraćamo na tjeme i u kosu sa svakim češljanjem.
Kako ga oprati?
Nije teško oprati češlja! Kada ga najprije očistite od sve kose koja se zapetljala za zupce, namočite ga u posudu u kojoj ste pomiješali vodu sa šamponom. Nakon što odstoji 10 minuta, vidite je li čisto – ako je, isperite pod mlazom vode i pustite da se osuši. Ako nije – uzmite staru četkicu za zube i očistite do kraja.