

Zvuči samouvjereno, ali nije: 8 znakova da netko nije samopouzdan nego samo glasan
M.Tr.
23.07.2025
Samopouzdanje
Foto: Look Studio/Shutterstock
komentari
Nemojte zamijeniti samopouzdanje za otvorenost jer to nisu dvije jednake osobine. Iako često osobe koje su otvorene i glasne gledamo kao samopouzdane, to nije nužno točno. Oni svoj manjak samopouzdanja tako maskiraju.
U trendu


To što je netko najglasnija osoba u prostoriji ne znači da je i najsamopouzdanija. Upravo se manjak samopouzdanja i nesigurnost skrivaju tako da netko bude glasan, napadan i ona osoba koja drži glavnu riječ. Da biste bili samopouzdani, ne morate promijeniti svoju osobnost u potpunosti i postati takva osoba. Samopouzdanje će se vidjeti čak i ako ste povučenija i tiša osoba. Biti glasan nije jednako što i biti samopouzdan.
Kada je netko stvarno samopouzdan nema potrebu to dokazivati na ovaj način. Nije teško prepoznati tko je samopouzdan, a tko samo glasan ako znate gdje gledati i na što obratiti pažnju. Ovo su znakovi koji će vam to otkriti. Kada u nečijem ponašanju primijetite ovih 8 ponašanja, ta osoba nije samopouzdana, samo s glasnoćom skriva to da je nesigurna i da nema samopouzdanja.
1.Upada ljudima u riječ
To što netko stalno upada drugima u riječ ne znači da je ta osoba samopouzdana, nego da je nepristojna. Zato što je glasna djeluje kao da je samopouzdana, ali ljudi koji su stvarno samopouzdani nemaju potrebu uvijek nešto reći, u sve se uključiti i tražiti da njihova bude zadnja.
2.Hvali se oko svojih postignuća
Onaj tko ima samopouzdanja nema potrebe svima trljati na nos svoja postignuća i non stop se hvaliti njima. Ovo će prije raditi netko s manjkom samopouzdanja, a željom da bude u centru pažnje. Samopouzdanim ljudima ne treba tuđa potvrda.

3.Uvijek popunjava tišinu
Tišina se u razgovorima i na druženjima događa. To je normalno. Kada netko ima potrebu popuniti svaku stanku u razgovoru i ne zna stvoriti atmosferu da tišina bude ugodna, nije samopouzdana osoba.
4.Koristi humor da sakrije svoje nesigurnosti
To što je netko samopouzdan ne znači da nema i dalje nesigurnosti, ali ih je svjestan, ne plaši ih se i moguće da i radi na njima. Kada je netko nesiguran, ali želi izgledati samopouzdano, šalit će se u situacijama kada mu je neugodno. Koristit će humor kao štit.
5.Sve vidi kao napad na sebe i brani se
Djeluje kao da je osoba samopouzdana i brani sebe i svoja vjerovanja, ali oni koji nisu samopouzdani će puno situacija pročitati kao napad na sebe – a koje to nisu. Zapravo tako samo pokazuju da su ipak nesigurni.

6.Uspoređuje se s drugima
Oni koji nemaju dovoljno samopouzdanja će biti opsjednuti uspoređivanjem s drugima. Oni koji ga imaju znaju da je to besmisleno i ne zanima ih takvo ponašanje. Osim što je ovakvo ponašanje znak manjka samopouzdanja, također je i jedno od onih zbog kojih samopouzdanje samo dodatno pada. Iako se čini da je netko siguran u sebe kada se uspoređuje, to dolazi iz manjka samopouzdanja.
7.Ne prestaje pričati
One osobe koje najviše pričaju se čine kao najsamopouzdanije, ali upravo ih ta želja za dominacijom u razgovoru otkriva kao manje samopouzdane. Oni koji su stvarno samopouzdani će i pričati, ali i aktivno slušati! Ne treba im monolog od pola sata da drugima pokažu da su samopouzdani.
8.Glasno reagira kada joj netko uputi kritiku
Oko kritika će se najviše uznemiriti oni s najmanje samopouzdanja. Oni koji ga imaju, njima te kritike ništa ne znače. Mogu ih bocnuti, ali im neće pridavati toliku pažnju. To što se netko nosi s kritikama tako da glasno reagira na njih i brani se nije znak da se zna zauzeti za sebe i da se ne boji suprotstaviti nekome, nego da ne vjeruje dovoljno u sebe