Nekih svojih loših navika nismo svjesni dok nam drugi ne ukažu na njih. Toliko su postale dio nas, da ih niti ne doživljavamo, a pogotovo ne kao problematične. Vrijeme je da na ove navike počnete gledati kao na one koje trebate promijeniti.
Sva su ova ponašanja u redu dok ih radite u granicama, a problem je kada vam postanu svakodnevne navike. Mogu biti dobra ponašanja, ali i toksična, ovisno o intenzitetu korištenja. Imati samopouzdanja je mnogima cilj, a teško je to postići kada se sami svakodnevno malo po malo potkopavamo. Na ova ponašanja trebamo prestati isključivo kao na tipična ponašanja u kojima nema ništa pogrešno. Jer ima – sva ona pokazuju da sami sebi niste prioritet, da se previše fokusirate na tuđa mišljenja o sebi i da se trudite uklopiti u kalupe za koji se od vas očekuju bez obzira na vlastite želje i mišljenja. Evo na koje to navike trebate posebno pripaziti da s njima ne pretjerate.
1.Konstantno ispričavanje
Dobro je ispričati se kada pogriješimo, ali ispričavati se za sve i svašta nema smisla i ne bismo to trebali raditi. Nije sve naša krivica i preuzimanjem zasluga na sebe za sve negativne stvari sami sebi iz dana u dan ponavljamo da smo promašaj i da nismo dovoljno dobri.
2.Pristajanje na stvari na koje ne želite pristati
Ako nešto ne želite, recite "ne". Pristajanje na ono što ne želite je sastavni dio života kada se radi o nekim obavezama i nekada moramo raditi ono što ne želimo – poput primjerice ići u školu ili na posao. Neke druge stvari su ipak opcije koje možemo preskočiti i koje bismo trebali preskočiti ako ih ne želimo raditi ili negdje ići. Kada naučite zauzeti stav i postaviti granicu, odmah ćete se osjećati daleko samopouzdanije.
3.Prešućivanje stvari koje želite reći
Uvrede i druge ružne stvari trebamo prešutjeti, ali ispraviti nekoga, zauzeti se za sebe, reći što želite, reći svoje mišljenje…to sve trebate jasno i glasno reći. Prešućivanjem u takvim situacijama redovito sami sebe uvjeravamo da naše mišljenje nije bitno i da smo mali i nebitni.
4.Strah od neuspjeha
Strah od neuspjeha vas može motivirati da budete bolji ili demotivirati i natjerati da uopće i ne pokušate. Češće će oni koji se boje neuspjeha ipak odustati i bez da probaju i tako sami sebe uvjeriti da oni to ne mogu. Ovo nikako nije dobro za vaše samopouzdanje i takvo razmišljanje treba totalno preokrenuti.
5.Overthinkanje
Overthinkanje nikada ne ode u pozitivnom smjeru. Dapače, što duže overthinkamo, to nam se situacija čini gorom nego što stvarno je. Sami sebe uvjerimo da je neki scenarij istina, nabacimo si na leđa brige koje ne postoje i počnemo se osjećati manje samopouzdano. Zapravo su to najčešće nerealni scenariji koji se u dobrom djelu slučajeva niti ne ostvare. Overthinkanjem si spuštamo samopouzdanje malo po malo.
6.Okruživanje sebe s negativnim ljudima
Kada smo okruženi negativnim ljudima i sami ćemo postati negativniji. Njihova će se energija odraziti na nas i postat ćemo negativniji u raznim spektrima, uključujući i po pitanju samopouzdanja.
7.Ignoriranje vlastitih uspjeha
Mali su uspjesi bitni, a oni veliki pogotovo! Oni koji slave svaki uspjeh utječu pozitivno na sebe i svoje misli. Ne biste trebali ignorirati nikakve svoje uspjehe jer njihovim ignoriranjem sami sebi pokazujete da su oni ništa. Malo po malo će onda i vaše samopouzdanje padati.