Jeste li i vi jedni od onih koji imaju ovu lošu naviku? Skrolanje po društvenim mrežama i po mobitelu općenito nas je toliko uzelo da se čini kao nam je ruka zalijepljena za njega većinu dana. Evo kako to promijeniti.
Skrolanje po mobitelu je postalo ona aktivnost koja nam uzme i najviše vremena kroz dan. Mobitel je uvijek tu kraj nas i kada nam je dosadno, nervozni smo ili čekamo nekoga, uzimamo mobitel i kreće skrolanje. Radimo ovo toliko automatski da mogu proći i sati, a da niti ne primijetimo koliko smo već dugo na mobitelu, a često se događa da niti ne doživimo sadržaj koji prolazi pred našim očima. Osim što je ovakvo skrolanje potpuni gubitak vremena, nije dobro ni za naše zdravlje – kako ono fizičko, tako i mentalno.
Kako previše skrolanja utječe na nas?
Možete se osjećati ljutito, frustrirano, tužno…što su samo neki od osjećaja koje u nama budi provođenje više vremena na društvenim mrežama. Osim toga, ovo su još neke zabrinjavajuće posljedice:
- Remeti nam san
- Teže je zaspati
- Nenaspavanost
- Povećana anksioznost
- Postajemo emocionalno zatupljeni
- Pojava negativnih misli
- Nezadovoljstvo
Načini kako kroz dan manje skrolati
1.Isključite obavijesti
Ako vam dolaze svako malo obavijesti s društvenih mreža, postoje dobre šanse da ćete ih ići otvoriti i provjeriti što se događa – te i ostati kasnije na njima. Zato je najbolje isključiti dolazak svih obavijesti i manje ćete ih i otvarati.
2.Otežajte si i automatski vas neka izlogira s društvenih mreža
Kada biste se svaki put trebali ponovno ulogirati kako biste otvorili TikTok ili Instagram, sigurno biste ih počeli i manje otvarati. Ne bi vam se dalo stalno upisivati lozinku i korisničko ime. Zato uključite da vam se automatski izlogira mobitel s društvenih mreža i da vam ne zapamti podatke za prijavu.
3.Pronađite hobi
Često mobitel uzimamo u ruke jer nam je dosadno. Jedan od načina kako to smanjiti je da si pronađete hobi! Neki koji ćete raditi kod kuće i/ili neki za koji ćete morati negdje ići, skroz je svejedno koju opciju odaberete.
4.Stavite limit na korištenje društvenih mreža
Postoje i aplikacije na kojima možete odrediti dnevne limite za svaku od društvenih mreža i kada ga dostignete, to je to za taj dan. Budite strogi kod postavljanja limita!
5.Ostavite mobitel u prostoriji u kojoj inače ne boravite
Uključen vam je zvuk, ako će vas netko hitno trebati, čut ćete. Bolje je da vam nije pri ruci stalno jer onda ćete mu teško odoljeti. Zato ga ostavite u drugoj prostoriji, stavite negdje na visoko, zatvorite u ormarić…bilo što samo da vam nije negdje gdje ga vidite stalno.
6.Usporite skrolanje
Kada skrolate po društvenim mrežama, usporite tu radnju i umjesto da samo skrolate i skrolate, gledajte objave i posvetite im vrijeme. Manje ćete skrolati, a sadržaj koji ćete i gledati ćete gledati angažiranije nego do sada pa skrolanje možda i neće biti tako besmisleno jer ćete nešto čuti, informirati se, naučiti…