Impresioniraj profesore na odgovaranju čak i kad nisi sve naučila: 10 ponašanja zbog kojih će ti dati višu ocjenu
Usmeno odgovaranje je samo po sebi ogroman stres, no bitno je zapamtiti da se ne ocjenjuje samo tvoje znanje. Način na koji se ponašaš, kako komuniciraš i kakav dojam ostavljaš na profesora igraju veliku ulogu u ocjenjivanju.
Ako se usredotočiš samo na to koliko si gradiva naučila, možeš zanemariti druge važne aspekte koji ti mogu donijeti višu ocjenu. Profesori ne ocjenjuju samo što govoriš, već i kako to govoriš. Tvoj stav, govor tijela i razina samopouzdanja mogu utjecati na to kako će profesor percipirati tvoje odgovore. Ako djeluješ smireno, samouvjereno i pozitivno, to može nadoknaditi manjak znanja u nekom trenutku.
1. Budi samopouzdana
Prva stvar koja može ostaviti dobar dojam je tvoje samopouzdanje. Čak i kada nisi sigurna u odgovor, pokaži da je i dalje sve pod kontrolom. Profesori cijene kada učenici jasno i smireno izlaže svoje misli, čak i kada su nesigurni. Izbjegavaj nervozno ponašanje poput igranja rukama ili lupkanja nogom.
2. Govori jasno i smireno
Tvoje izlaganje treba biti jasno i razumljivo. Kada odgovaraš na pitanje, pazi na tempo govora – nemoj govoriti prebrzo, ali ni presporo. Bitno je da profesor vidi da si sigurna u svoje riječi i da ne žuriš samo kako bi što prije završila. Pauziraj kada trebaš razmisliti i ne boj se uzeti trenutak da posložiš misli.
3. Drži kontakt očima
Kontakt očima važan je dio neverbalne komunikacije. Gledanje profesora u oči dok odgovaraš pokazuje tvoje samopouzdanje i fokusiranost. Ako stalno gledaš u pod ili u stranu, možeš izgledati nesigurno, čak i kada znaš odgovor.
4. Budi pristojna i profesionalna
Profesori cijene učenike koji se ponašaju profesionalno tijekom odgovaranja. Budi ljubazna, strpljiva i pokaži poštovanje prema profesoru i ocjenjivanju. Čak i ako ti postave pitanje na koje ne znaš odgovor, ostani smirena i nemoj pokazivati frustraciju. Ako trebaš, ljubazno zamoli za pojašnjenje ili ponavljanje pitanja.
5. Ne prekidaj profesora
Ako ti profesor postavlja pitanje ili objašnjava nešto, nemoj ga prekidati. Strpljivo ga slušaj do kraja i tek tada odgovori. Prekidanje profesora može ostaviti dojam da nisi dovoljno pažljiva ili da si nervozna, što može negativno utjecati na ocjenu. Osim toga, pažljivim slušanjem pokazuješ poštovanje i ozbiljnost.
6. Smiješi se i budi pozitivna
Usmena odgovaranja su stresna, ali ako pokažeš pozitivan stav i nasmiješiš se, možeš ostaviti bolji dojam. Profesori vole vidjeti da učenik nije uplašen i da se trudi ostati optimističan, čak i kada mu pitanja ne idu uvijek u prilog.
7. Postavi pitanje ako nisi sigurna
Ako ti profesor postavi pitanje na koje ne znaš točan odgovor, nemoj se bojati postaviti potpitanje ili tražiti pojašnjenje. To pokazuje da želiš razumjeti pitanje i aktivno sudjeluješ u razgovoru, što je uvijek bolje nego nagađati.
8. Pokaži interes za temu
Čak i ako gradivo nije tvoje omiljeno, pokušaj pokazati barem malo entuzijazma prema temi o kojoj razgovaraš. Profesori vole vidjeti da se učenik zanima za predmet, a to može značajno popraviti njihov dojam.
9. Drži tijelo pod kontrolom
Tvoj govor tijela šalje poruku jednako kao i tvoje riječi. Sjedi ravno, ne migolji se i drži ruke mirno. Previše nervoznih pokreta može dati dojam da si jako nesigurna u svoje znanje.
10. Priznaj da nešto ne znaš
Ako naiđeš na pitanje na koje ne znaš odgovor, nemoj se bojati to priznati. Profesori cijene iskrenost i logičko razmišljanje više nego pokušaj pogađanja. Priznaj da nisi sigurna, ali pokušaj logički razmisliti i doći do odgovora na temelju onoga što već znaš.
usmeno odgovaranje dobra ocjena samopouzdanje Škola učenje zadivi profesore ocjenjivanje
Učiš satima, a ništa nisi naučila? Ovih 5 stvari volimo raditi dok učimo, a zapravo nam samo stvaraju probleme
14:59 / 05.02.2024.
Istrošenost je najgora posljedica učenja za maturu: Kako ga spriječiti i kako se nositi s tolikim stresom?
12:33 / 12.06.2024.