U posljednje vrijeme često čujemo rečenicu – ono smo što jedemo. Je li to doista tako? Sve više stručnjaka se slaže s ovom tvrdnjom te ističu da hrana doista utječe na sve u našem organizmu, od zdravlja pa sve do raspoloženja.
Neki liječnici kažu da je hrana poput neke farmaceutske komponente koja utječe na nas. Američki liječnik koji godinama proučava utjecaj hrane na mozak, Fernando Gomez – Pinilla dodaje: 'Hrana ima tu mogućnost da mijenja zdravlje našeg mozga i naše mentalne funkcije.'
Dakle, ovo konkretno ne znači da će zobene pahuljice s voćem kao doručak odmah izliječiti vaše depresivno stanje uma, ali znači da hrana koju stalno jedete itekako utječe na to hoćete li biti depresivniji ili ćete se osjećati bolje. Redovita prehrana zdravim namirnicama ima itekakav utjecaj i na fizičko zdravlje, ali i na naše emocionalno zdravlje, zaključio je ovaj liječnik.
Stoga je sastavio i napomene kako se zdravije hraniti i biti boljeg raspoloženja:
1.Sami pripremajte hranu – ovako se bude sva osjetila, hranu dodirujemo, miriše nam, a ako ste još sretnici pa možete sudjelovati i u kupovini namirnica za neke od obroka, stvar je tim još bolja. Naime, čovjek tada preuzima ulogu lovca, on traži hranu, uzima ono što mu najviše odgovara, a sve to ima veliki utjecaj. Osim što je bitno što ćemo pojesti, veoma je bitno i da znamo kako je ta hrana pripremljena, a to najbolje znamo ako je sami pripremamo. Stoga, ako se radi i o pripremi najobičnijeg smoothieja, pri kojoj je potrebno namirnice nasjeckati i uključiti blender, opet je to bolje napraviti sam nego uzimati onaj kupovni.
2.Saznajte koja vam hrana odgovara, a koja ne – svatko ima problema s jednom hranom, a drugu probavlja bez poteškoća. Dakle, saznajte koja vam hrana teže sjeda na želudac, uzrokuje nadimanje i plinove pa čak možda i bolove. Sve ovo ima utjecaj na osjećaj sreće i na naše raspoloženje pa je takvu hranu najbolje izbjegavati bez obzira i ako našem nepcu veoma odgovara! Također, veoma je važno ne prejedati se jer ako se prejedemo nećemo se osjećati dobro.
3.Izađite iz dosade – ako stalno jedete istu hranu na isti način, mogli biste zapasti u tešku dosadu i raspoloženje vam se itekako može pokvariti, prije svega kada se približava vrijeme objeda. Namirnice ne moraju biti egzotične, naprotiv, dobro je konzumirati lokalno, ali se ista namirnica može pripremiti na drugačiji način. Ako mama stalno kuha jedno te isto, ponudite se pa vi jedan dan napravite ručak. Njoj će laknuti, a vi ćete moći isprobati nešto novo. Ako ste do sada stalno jeli prženo, probajte nešto skuhati na pari, ako ste stalno jeli pečeno u pećnici, probajte skuhati ili prodinstati. Također, sjetite se važnosti začina jer samo jedan prstohvat pravog začina može dovesti do božanskog okusa!
4.Napravite male rituale dok pijete i jedete – ako ste ikada promatrali kako Japanci serviraju hranu, vjerojatno su vam odmah počele curiti sline. Bitno je i što jedemo i kako je pripremljeno, ali ne smijemo ni zanemariti estetiku – da je hrana ili piće lijepo servirano. Ovo sve pojačava osjećaj dobrog raspoloženja i sreće.
5.Nemojte si dopustiti da budete previše gladni – ovo je smrt za dobro raspoloženje! Kada nam padne šećer razdražljivi smo, ljuti, počinjemo se tresti, a nekima se čak i vrti u glavi.
6.Unosite omega 3 masne kiseline – neka istraživanja pokazuju da je nedovoljan unos omega 3 kiselina povezan s depresijom i čestom promjenom raspoloženja. Stoga je važno paziti da se unese dovoljno ovih masnoća kako bismo bili dobre volje. Neki od izvora omega 3 masnih kiselina su lanene sjemenke, orah, soja, sjemenke bundeve, alge i ribe.
I za kraj, nije vezano uz hranu, ali jest uz dobro raspoloženje:
7.Svi na sunce – pomanjkanje vitamina D povezano je s raznim poremećajima, između ostalog i depresijom te čestom promjenom raspoloženja. Ovaj se vitamin u koži sintetizira nakon izlaganja sunčevim zrakama, stoga nema potrebe da budem u tmurnom raspoloženju jer sunce nam je konačno stiglo!
N.LJ.J.
Foto: Photoxpress.com