teen385
28.08.2012
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Jedni su već pripremili u čemu će ove školske godine svakodnevno vući knjige na nastavu, a drugi još premišljaju što bi im bilo bolje. Ruksak ili torba na rame, pitanje je sad!
Jedni su već pripremili u čemu će ove školske godine svakodnevno vući knjige na nastavu, a drugi još premišljaju što bi im bilo bolje. Ruksak ili torba na rame, pitanje je sad!
U prva četiri razreda osnovne škole vjerojatno su ti starci birali ruksak koji je obavezno morao biti anatomski kako se tvoja leđa ne bi previše iskrivila. No, uz sve te anatomske cake, s obzirom na težinu knjiga koju svakodnevno treba vući u školu, san o ravnoj kralježnici često je nemoguća misija.
Onda negdje tamo u petom ili šestom razredu, sam/a si odlučio/la u čemu ćeš furati knjige. I dok mnogi, uključujući liječnike kažu kako je ruksak puno bolje rješenje kada se radi o zdravlju kralježnice, možda si kao znak pobune protiv staraca i cijelog društva ipak izabrao/la torbu na rame. Nije bitno što su te nakon par dana počeli boljeti rame i cijela leđa, bitno je da si u modi i da si drugima dokazao/la kako ti to možeš?
Kako bilo, istraživanja su pokazala i da su ruksaci danas, iako bolje rješenje, također prijetnja kralježnici i to upravo zbog svoje težine. Knjige, bilježnice, sportska oprema, užina... Na kraju ruksak može težiti i nekoliko kilograma, odnosno istraživanja su pokazala kako teže čak od 15 do 25 posto cjelokupne težine učenika. Također, već u dobi od 14 godina čak polovina školske djece pati od bolova u leđima, a liječnici uzaludno upozoravaju na sve češću pojavu skolioze (zakrivljenja) kralježnice. Današnje su školske torbe dva puta teže od onih prije deset godina!
Stoga, ako si se odlučio za ruksak, uzmi onaj sa širokim naramenicama jer oni uzrokuju manje bolova u vratu i ramenima. Također, uzmi one koji su podstavljeni na leđima kako ti se oštri predmeti iz torbe ne bi zabijali u leđa.
Bitna je i organizacija stvari u ruksaku ili torbi na rame. Evo nekoliko savjeta:
-
Prvo sve, baš sve stvari izbaci iz torbe. Dani prije početka nove školske godine pravo su vrijeme za to jer vjerojatno ti torba još uvijek leži negdje bačena pod slojem prašine debelim tri prsta. Ondje ćeš vjerojatno naći i mnogo toga što ti uopće ne treba ili za što ćeš se upitati: 'A otkud to sad tu?' (nadamo se da će te eventualno razveseliti i novčanica od 20 kuna!).
-
Nakon toga torbu prebriši iznutra ili izvana ili, ako je moguće, operi je u perilici rublja. Kada se dobro osuši poslaži ono što će ti trebati svakog dana, dakle olovke, gumice, ljepilo, škarice ili što god su ti nastavnici rekli da uvijek moraš imati na raspolaganju. Dobra stvar je i ubaciti paketić papirnatih maramica jer nikad ne znaš kad će ti zatrebati. Dobro je napraviti grupe i tako slagati stvari, primjerice olovke u jednu pregradu ili u pernicu, maramice u drugu, ako nosiš šminku u treću pregradu ili kakvu zasebnu kutijicu, jer ako staviš sve zajedno izmiješat će se i nećeš znati gdje se što nalazi.
- Nakon prvog tjedna u školi vidjet ćeš je li tvoj sistem organzacije dobar. Ako nije, promijeni mjesta stvarima koje koristiš više ili manje te izbaci ono što ti je višak.
- I svakako ne zaboravi čistiti torbu barem jednom mjesečno nakon što škola krene jer uvijek se nakupi svega i svačega što ti zasigurno ne treba te nema potrebe da takvo što svakog dana vučeš sa sobom.
Za kraj – što ti misliš – je li bolje knjige nositi u ruksaku ili torbi na jedno rame?
N.LJ.J.
Foto: Photoxpress.com