Rečenice poput 'glupa si' i 'ne vrijediš ništa' su svakodnevica mladih u Hrvatskoj – više od polovice doživjelo nasilje u vezi!
teen385
26.11.2018
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) je, u okviru projekta 'Love&Respect – prevencija nasilja u adolescentskim vezama', proveo istraživanje na reprezentativnom uzorku mladih u dobi od 16 do 26 godina tijekom 2018. godine i došao do zabrinjavajućih podataka.
Rezultati istraživanja su pokazali da je 58% mladih doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskim vezama, a 70% njih je izjavilo da su doživljavali takva ponašanja kroz duži period.
Trebamo li vas podsjećati koja riječ je ove godine osvojila titulu riječi godine? U članku 'OPREZ! Možda ste ju i vi iskoristili – proglašena je riječ godine' je navedena, a najčešće opisuje upravo štetne ljubavne odnose. Iste one koje na razini Hrvatske trpi više od polovice mladih!
Jednoj od šest osoba partner/ica nameće osjećaj krivnje zbog provođenja vremena s prijateljima i obitelji.
17% mladih doživjelo je u više navrata da im partner ili partnerica kontrolira i provjerava mobitel. Jedna od deset mladih osoba doživljava emocionalne ucjene u vezi u stilu 'ako ne učiniš to, prekinut ću s tobom', a jednako toliko doživljava ponižavanje partnera u izjavama poput 'ništa ne vrijediš', 'trebaš smršavjeti', 'glup/a si'.
To su sve oblici zlostavljanja, odnosno nasilnog ponašanja u vezi! I upravo je to, psihičko zlostavljanje najgore. Ukratko i stručno rečeno, ono uključuje kontrolirajuće i posesivno ponašanje, izrazitu ljubomoru i ucjene, piše u priopćenju CESI-a. Laički objašnjeno, to su sva ova ponašanja navedena gore.
I ta ponašanja nisu bezopasna – CESI navodi kako nasilje u vezama utječe na fizičko, mentalno, emocionalno zdravlje i dobrobit osoba te da mladi takve probleme uglavnom rješavaju sami, najčešće ne prijavljujući nasilje odrasloj osobi.
S ciljem promjene tih trendova i osvješćivanja problema, CESI je pokrenuo kampanju na društvenim mrežama #TeensToo. U objavi na svojim službenim stranicama pozvali su mlade i one koji žele doprinjeti prevenciji nasilja u vezama da na mrežama objave selfie ili fotku uz hashtag #TeensToo i jednu od izjava:
1. 58% mladih doživjelo je neki oblik štetnog/nasilnog ponašanja u partnerskim vezama. #TeensToo
2. 17% mladih doživjelo je u više navrata da partner/ica kontrolira i provjerava njihov mobitel #TeensToo
3. 1 od 5 mladih doživljava izrazito ljubomorno ponašanje u vezi #TeensToo
4. vaša izjavu uz #TeensToo.
Kampanja prevencije nasilja na društvenim mrežama se provodi od 25. studenog do 10. prosinca u okviru 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.