[OPREZ] Sextanje u tinejdžerskim godinama utječe na kasnije ponašanje u odrasloj dobi
teen385
11.07.2019
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Sextanje može biti opasno samo po sebi kada sadržaji koji se šalju završe u pogrešnim rukama, a sada je dokazano da može imati i neke druge posljedice.
Velika nova studija otkrila je zabrinjavajuće podatke, koji možda zvuče očekivano, ali ranije nisu imali znanstveno pokriće.
Djeca prerano odrastaju, a sextanje u ranoj dobi povezano je s riskantnim ponašanjem u kasnijim fazama života, kao i s mentalnim zdravljem. Ovo dakako nije kritika onih koji često mijenjaju svoje seksualne partnere u mladim danima, ali poveznica ne staje samo na tome. Označena populacija rjeđe koristi kontracepciju, a češće alkohol i razne droge te cigarete. Posljedično, depresija i anksioznost pojavljuju se u iznadprosječnom postotku, piše Idesh.net.
New study links teen sexting with mental health issues and risky behavior. Here's why you shouldn't panic over the findings. https://t.co/UcmzEfLOtX
Sama studija provedena je na više od 40 000 ispitanika između 12 i 17 godina, a radilo ju je sveučilište u kanadskom Calgaryju. Sljedeći je korak više i detaljnije saznati u smjeru zašto su ove stvari zaista povezane i zašto je utjecaj osjetno veći u ranijim nego u kasnijim tinejdžerskim godinama, iako se doima logičnim zaključiti kako je povodljivost veća kod mlađih ljudi. Ranija ispitivanja pokazala su da svaki četvrti mladi tinejdžer sexta unatoč tome što osjećaju svojevrsnu moralnu krivnju i zabrinutost zbog svojih postupaka, kako kaže Idesh.net. Želja sa seksualnim istraživanjem je prejaka, a ako je tako u liberalnoj Kanadi gdje seks nije nikakva tabu tema, možete samo zamisliti kako je na ovom podneblju.
Kao jedino zdravo okruženje i način da se nešto pokuša poboljšati nameće se seksualna edukacija i otvoren razgovor s djecom oko svega pa i njihove nadolazeće seksualnosti. Manje osuđivanja, a više informacija ključno je u ovoj dobi, a roditelji bi morali i osvijestiti što se sve događa online te kako se postaviti. Internet tinejdžerima nije neprijatelj već izuzetno koristan alat i izlaz u svijet, no već doza etičnosti, sigurnosti i poštovanja je nužna.