Vjeruje se da novac ne može kupiti sreću, ali s trenutnom inflacijom može platiti najam stana, režije, donijeti hranu na stol i možda još ostane za hladno pivo s ekipom, što je dovoljno za sreću velikom dijelu našega društva.
Evo u kojim su djelatnostima prošle godine dobivali najviše neto isplaćene plaće.
Fina je objavila analizu prosječnog isplaćenog neto iznosa plaća po djelatnosti kod poduzetnika za 2021. godinu.
Prosječna mjesečna plaća rasla u odnosu na prošlu godinu
No, iako se u nekim djelatnostima osjeća veliki porast, a u drugima minimalan, činjenica da je inflacija povećala troškove života pa vrijednost nekih plaća kao da se "smanjila".
Prosječna mjesečna neto plaća u 2021. godini za sveukupno 964.742 zaposlenih kod 144.259 poduzetnika, koji su ujedno i obveznici poreza na dobit, je 6.350 kuna, što je povećanje od 6,1 posto u odnosu na prethodnu godinu kada je prosječna neto plaća bila 5.985 kuna, piše Fina.
Najviši porast u prosjeku isplaćenih neto plaća osjetili su zaposleni u djelatnosti informacija i komunikacija, opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija, rudarstva i vađenja, financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja te stručnim, znanstvenim i tehničkim djelatnostima.
Najviše plaće: informacije, električna energija i klimatizacija
Podaci pokazuju da su u 2021. najveće plaće imali zaposleni u djelatnosti informacija i komunikacija, 9.584 kune, što je 8,3 posto više odnosu na prosječnu plaću u toj djelatnosti u 2020. godini, a 50,9 posto više od prosječne plaće zaposlenih na razini svih poduzetnika u RH.
Lani je u djelatnosti informacija i komunikacija bilo zaposleno 43.999 radnika kod 7.666 poduzetnika.
Nakon njih slijedi djelatnost opskrbe električnom energijom, plinom, parom i poslova klimatizacije s prosječnom isplaćenom neto plaćom od 8.679 kuna.
Najmanje u djelatnosti obrazovanja
Kako je vidljivo iz tablice koja se može preuzeti ovdje, najmanje isplaćene neto plaće za 2021. su u obrazovanju. Prema podacima koje je objavila Fina, prosječna plaća u obrazovanju je ispod 5.000 kuna. Točnije, 4.994 kune, što je u usporedbi sa svim ostalim djelatnostima najniže.
Za jednu kunu više od djelatnika u obrazovanju, prosječne isplaćene neto plaće dobivaju radnici koji rade u ostalim uslužnim djelatnostima, a najniže su i u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima u kojima je isplaćena prosječna plaća od 5.050 kuna.