Peglanje kose je sve češće na glasu kao loša i štetna ideja – i je, ali samo ako ne paziš. Možeš i dalje redovito peglati kosu bez da ju jako oštećuješ. Ovo su neke greške koje trebaš zaobići.
Nemoj se bojati peglati kosu jer ni pod kakvu cijenu ne želiš da bude oštećena i da ju moraš šišati. Postoji toliko drugih faktora koji mogu dovesti do toga da se kosa ošteti, da vrhovi počnu pucati i da se isuši. Peglanje nije najzdravije za kosu, ali nije ni najgore na svijetu. Pogotovo ako se brineš za nju i paziš kod peglanja. Postoje neke greške kod peglanja kose koje će pomoći da se ona dodatno uništi. Sigurno ti je već dobro poznata činjenica da se prije peglanja OBAVEZNO treba staviti sprej za zaštitu kose od topline. To je korak koji baš nikada ne bi trebala zaboraviti napraviti, a evo koje su to još greške koje volimo raditi kada peglamo kosu, a koje ju dodatno uništavaju.
1.Temperatura ti je previsoka
Na pegli se s razlogom može regulirati temperatura. Što je temperatura viša, kosa će se bolje i brže izravnati, ali ne treba svakom tipu kose ona najviša temperatura. Kreni s manjom temperaturom pa ju postupno povećavaj ako je potrebno, ali što je manja, to bolje za tvoju kosu.
2.Prolaziš po jednom pramenu brzo, ali više puta
Prolaziti s peglom po jednom pramenu jako brzo i puno puta za redom nije najbolja tehnika peglanja. Što više puta prolaziš po istom pramenom, to povećavaš štetu na kosu. Više od dva do tri puta nikako ne bi smjela proći po istom pramenu. Ako nakon dva poteza nisi zadovoljna, pričekaj da se pramen ohladi pa prođi onda i treći put.
3.Peglaš kosu koja nije skroz do kraja osušena
Mokra je kosa najviše podložna oštećenjima. Čak i kada je još vlažna ili samo malo mokra, to i dalje ide u kategoriju mokre kose koja nije spremna za peglanje. Vrućina pegle na mokroj kosi zvuči grozno i za tvoju kosu i je grozno. Plus je i što će ti vlažnu kosu biti teže ispeglati.
4.Nikada ne čistiš peglu
Na pegli se nakuplja sve i svašta – od prljavštine preko ostataka proizvoda koje koristiš na kosi pa do prirodnih ulja iz kose. Sve to treba povremeno maknuti i peglu dobro očistiti. Pegla se čisti samo kada je skroz hladna i to s toplom vodom ili alkoholom ako je situacija baš kritična.
5.Prejako stišćeš peglu
Nemoj dodatno rukom pritiskati peglu da bolje uhvati pramen. Bez brige, sigurno ga je sasvim dobro zahvatila i bez te dodatne sile – koja je zapravo i štetna. Previše pritiska peglom na pramen zapravo otežava peglanje i neće se bolje ispeglati, nego će pramenu biti teže proći kroz peglu i više ćeš ga čupati i oštetiti.
6.Presporo prolaziš po pramenu
Jednako kako nije dobro prelaziti peglom jako brzo po pramenu pa više puta za redom, nije dobra ni ova druga krajnost. Ako si prespora i zadržavaš peglu predugo na jednom dijelu pramena, krajnji rezultat neće ispasti tako dobar i bespotrebno dodatno pržiš kosu.
7.Uzimaš prevelike pramenove kose jer misliš da ćeš tako biti brže gotova
Misliš da ćeš tako biti brža, ali ti se onda kosa ne ispegla dobro i moraš previše puta prolaziti po istim pramenovima.