Oil gritting je nova metoda čišćenja lica koja navodno uklanja sve mitesere! Radi li zapravo ili je riječ o prevari?
N. L.
20.02.2024
Oil gritting
Foto: Preetyfaceco, Sand & Sky/Screenshot
Ovaj proces traje svega oko 5 minuta, pružajući brz i učinkovit način za poboljšanje teksture kože.
U želji za postizanjem mekše, glađe i sjajnije kože, mnoge djevojke istražuju nove metode njege. Jedna od nedavno popularnih tehnika, nazvana „oil gritting", obećava glatku kožu bez ikakvih nepravilnosti.
Oil gritting predstavlja jednostavnu metodu njege kože koja uključuje nanošenje kvalitetnog ulja na lice i nježno masiranje kako bi se postigla glatka koža. Ovaj proces traje svega oko 5 minuta, pružajući brz i učinkovit način za poboljšanje teksture kože. Kada pažljivo umasiraš ulje u kožu, nakon nekoliko minuta moći ćeš osjetiti sitne grudice pod prstima. Te sitne grudice predstavljaju masnoću koja se nakupila u porama, a ulje pomaže u njezinom izbacivanju na površinu. Ovaj postupak čisti pore, eliminira višak sebuma, prljavštine i ostale nečistoće koje mogu pridonijeti nepravilnostima na koži.
Rezultati oil grittinga često se uspoređuju s efektom Instagram filtera koji korigiraju nepravilnosti na tenu. Nakon tretmana, koža postaje mekša, glađa i sjajnija, smanjujući vidljivost pora i poboljšavajući ukupan izgled tena. Ova metoda posebno može biti korisna za osobe s masnom kožom sklonom miteserima, jer pomaže u kontroli lučenja sebuma i čišćenju pora. Važno je napomenuti da rezultati mogu varirati ovisno o tipu kože pojedinca, stoga je preporučljivo prilagoditi proizvode i metode njege kože prema vlastitim potrebama i tipu kože.
Ispada da oil gritting zapravo zvuči malo predobro da bi bilo istinito. Iako može ukloniti višak masnoće s lica, ne prodire duboko u slojeve kože. Zrnate čestice koje izgledaju kao lojni filamenti zapravo su samo mali grudasti dijelovi mrtve kože, koje bi dobila i trljajući bilo koji čistač na koži 15 minuta. Dakle, iako oil gritting može pomoći u eksfolijaciji nije nužno učinkovit i u dubinskom čišćenju. Upotreba ulja na koži može potencijalno biti učinkovita u uklanjanju ulja i masnoća, prljavštine i šminke, ali na kraju ne pomaže eliminirati lojne filamente.
Ako imaš osjetljivu kožu ili kožu sklonu bolnim upalama, oil gritting možda nije prikladan za tebe. Pazi koliko dugo trljaš lice jer to može izazvati iritaciju, ali ako imaš uravnoteženu kožu koja nije sklona reakcijama na proizvode, vjerojatno nema puno opasnosti, sve dok i dalje pokušavaš biti nježna prema svojoj koži.
Iako neki TikTokovi o oil grittingu promoviraju upotrebu kuhinjskih ulja poput maslinovog ulja, to nikako ne bi trebala raditi jer ta ulja nemaju iste vrste konzervansa i namijenjena su konzumaciji u hrani. Ako želiš isprobati oil gritting, koristi ulja namijenjena upotrebi na licu. Preporučuje se korištenje nježnijih čistača na bazi ulja s hranjivim sastojcima poput suncokretovog ulja ili vitamina E. Oni su nekomedogeni i odgovaraju svim tipovima kože.
Oil gritting može biti zabavna metoda čišćenja koju vrijedi isprobati. Čišćenje uljem podiže višak sebuma, čisti začepljene pore i uklanja mrtve stanice kože i šminku. Svaku večer koristi dvostruku rutinu čišćenja kako bi uklonila sebum i bakterije pomoću nježnog sredstva za uklanjanje šminke i nježnog čistača na bazi ulja s mlakom vodom. Pripazi da svi tvoji proizvodi odgovaraju tvom tipu kože i da utrljavanje proizvoda ne bude preagresivno za lice.