Koliko ste puta stajali pred ormarom, ladicom ili policom i razmišljali: "Pa možda mi ovo još zatreba…"? Svi smo bili u takvoj situaciji. Čuvamo razne stvari iz navike, osjećaja krivnje ili nostalgije i tako s vremenom nakupimo pravu malu kolekciju "možda jednog dana korisnih" predmeta. Problem je što nas sve to počne gušiti – i doslovno i mentalno.
Riješiti se viška nije jednostavno, ali može biti iznimno korisno. Ne morate sve odmah izbaciti van, ali može vam pomoći nekoliko jednostavnih pravila na koja se možete osloniti. Nema potrebe za filozofiranjem – ova pravila funkcioniraju jer su jasna, kratka i drže vas fokusiranima. U nastavku donosimo pet metoda koje preporučuje profil hiciis, a mogu vam pomoći odlučiti što ostaje, a što ide van. Isprobajte ih idući put kad vas uhvati val raščišćavanja – možda ćete se iznenaditi koliko će vam lakše biti disati kada se riješite stvari koje vam zapravo više ništa ne znače.
1. Pravilo 30 sekundi
Uzmite predmet u ruku i dajte si 30 sekundi da objasnite zašto ga koristite ili volite. Ako se u tom roku ne možete sjetiti razloga – vjerojatno vam ni ne treba. Ovo pravilo potiče iskrenost – bez izvrdavanja. Ako vam treba više vremena da smislite razlog, to je već znak da vam predmet nije važan. Pustite ga dalje.
2. Test: "Hoću li to ikada htjeti ponovno kupiti?"
Zamislite da taj predmet sada vidite u trgovini. Biste li ga ponovno kupili? Ako vam se sada čini kao nepotreban dodatak, zašto ga onda još uvijek imate kod kuće? Ovo pitanje miče emocije iz odluke i pokazuje koliko vam nešto zaista znači. Ako odgovor nije čvrsto "da", znate što vam je činiti.
3. Metoda kofera
Zamislite da sutra selite i možete ponijeti samo jedan kofer. Biste li taj predmet spakirali? Ako ne, onda vjerojatno i ne spada u vaš novi početak. Ova metoda pomaže prepoznati što vam je stvarno važno i pruža perspektivu – što bi vam doista bilo bitno kad biste morali sve započeti ispočetka?
4. Jedan unutra, dva van
Za svaki novi predmet koji unesete u dom – neka dva izađu. Na taj način automatski držite stvari pod kontrolom. Štoviše, s vremenom ćete i smanjiti ukupnu količinu stvari. Počet ćete cijeniti prostor više nego predmete. I odjednom, vaš će dom postati lakši i prozračniji.
5. Nema "možda" hrpe
Ako kažete "možda ću ovo zadržati", to je zapravo "ne". "Možda" vam uopće ne pomaže. Ta hrpa "možda" najčešće samo stoji, skuplja prašinu i ostaje netaknuta. Odluka mora biti jasna – da ili ne. Vjerujte sebi – znate bolje nego što mislite.
Na kraju dana, sve ove metode nose istu poruku – oslobodite prostor za ono što vam stvarno treba. Ne morate biti perfekcionist – samo budite iskreni. I svaki put kad nešto pustite – lakše dišete.