Previše slatkog – slatkiša, keksića, sokova, čokolada… može stvoriti ovisnost. Smanjiti količinu šećera i slatkog u danu može biti teško na početku, ali će se na kraju isplatiti kada počnete vidjeti razlike.
Sami možemo najbolje procijeniti jedemo li previše slatkoga u danu. Ako se možete kontrolirati i tu i tamo se zasladite s nečime, to je skroz u redu. Kod nekih je potreba za slatkim ipak otišla malo predaleko i ne mogu izbjeći da nakon jela ne pojedu nešto slatko ili ne mogu ostati na samo jednoj kockici čokolade ili jednom keksu, već pojedu puno više. Ovisnost o šećeru postoji i još je jedna nezdrava navika koju možete imati. Previše se šećera može odraziti na vaš izgled i sakupljanje viška kilograma, ali možete i početi osjećati da ste umorniji, da ste naduti ili da vam je koža poludjela i pojavilo se hrpa prištića. Posljedica konzumiranja previše šećera ima puno, a ovo su samo neke. Jedna djevojka, koja je imala isti problem, da je jela previše šećera i slatkog, otkrila je koje su to 4 stvari njoj pomogle da smanji konzumaciju šećera i slatkog.
@alia.abk
how to FINALLY stop your addiction to sugar, I am so passionate about this ESPECTIALLY tip number 2 and I know everyones gonna argue with that ome but mukbangs reallg really are not healthy to watch over time, people dont know how addictive sugar is and how it harms the brain and body, ofc in moderation I will have sugar but it is not a part of my daily routine 🫶 the benefits like less inflammation, no brain fog, no insane cravings, weightloss, etc outweigh any positives in my opinion!
♬ original sound - Lilo
1.Imajte na umu da je šećer i slatko ovisnost
Zvuči vam možda smiješno i glupo ovako nešto nazvati ovisnost, ali moguće je stvoriti ovisnost o slatkom. Vaš organizam traži slatko jer je ovisan o tome, a ne zato što vam to stvarno treba. Ukoliko se ne možete kontrolirati i MORATE pojesti ili popiti nešto slatko, podsjetite se svaki put da vam to ne treba, da nećete umrijeti ako ne pojedete nešto slatko i da to vaša "ovisnost" progovara.
2.Prestanite gledati druge kako jedu
Prvenstveno na televiziji i na društvenim mrežama. Od emisija u kojima se kuha do TikTokera i YouTubera koji snimaju mukbange ili isprobavanje slatkiša – jednostavno takav sadržaj prestanite pratiti. Kada gledamo takve sadržaje, veće su šanse da ćemo i mi onda htjeti nešto prigristi. Naravno, nešto slatko.
3.Pronađite zamjenu za slatke stvari koje jedete
Primjerice, ova je djevojka podijelila da je ona umjesto sokova počela piti njihove dijetalne verzije. Iako je svjesna da nisu zdrave, na taj je način išla prevariti svoj mozak, a unijeti malo manje šećera nego inače. Ukoliko primjerice volite gricnuti nešto slatko poslije ručka, umjesto čokolade, uzmite par malina ili mandarinu. Ako vam treba čaša gaziranog soka, uzmite čašu mineralne vode. Ako imate naviku ići u pekaru po slatka peciva, razvite naviku da prije nego idete, jedete doma kod kuće. Primijetite kada želite slatko i pronađite način kako ga zamijeniti za nešto drugo. I dalje ćete pojesti nešto slatko, poput voća, ali takve namirnice ipak nemaju toliko šećera kao čokolada.
4.Prva stvar koju konzumiramo ujutro ne bi trebao biti šećer
Kave s puno šećera, Nescaffe s okusima, kave sa sirupima koje im daju okus…već na početku dana unesemo u organizam toliko slatkog. Preporuka je da prije u organizam ipak unesemo neke namirnice pune proteina pa tek onda popijemo svoju kavu. Dobra je opcija i ako možete piti tople napitke bez dodavanja puno ekstra šećera. Okusni pupoljci će vam se s vremenom promijeniti i prilagoditi i preslatko vam više neće ni biti toliko fino pa više to ni nećete toliko željeti.