Svi mi ponekad pogriješimo, ne znamo kako se postaviti ili reagiramo djetinjasto. I to je sasvim normalno. No, ponekad upoznamo ljude koji ne pokazuju samo povremeno nezrelo ponašanje, nego se tako ponašaju stalno.
U idealnom svijetu svi bismo znali jasno izraziti što osjećamo, razumjeli svoje emocije i odgovorno gradili odnose s drugima. No, stvarnost je često daleko složenija. Svi mi nosimo svoje priče, rane iz prošlosti i nesigurnosti koje nas ponekad tjeraju na ponašanja koja nisu sasvim zrela. Povremene djetinjaste reakcije su prirodne i dio su svakodnevnog života. No, što kad nezrelo ponašanje postane pravilo, a ne iznimka?
Emocionalno nezrele osobe često ne vide vlastiti doprinos problemima u odnosima. Važno razumjeti da emocionalna nezrelost nije posljedica loše namjere. No, to ne znači da morate stalno imati razumijevanja na vlastitu štetu. U nastavku donosimo 12 znakova koji jasno pokazuju da imate posla s emocionalno nezrelom osobom. Možda ćete u njima prepoznati kolegu, prijateljicu, člana obitelji – ili čak same sebe.
1. Ne preuzimaju odgovornost za svoje postupke
Kad nešto krene po zlu, oni uvijek nađu nekog drugog koga će okriviti. Riječi "možda sam pogriješio" rijetko ćete čuti iz njihovih usta. Umjesto rješenja, češće nude izgovore.
2. Brzo planu i impulzivno reagiraju
Kod njih nema prostora za smireno razmišljanje prije reakcije – sve ide odmah, na prvu. Nakon što izbace sve iz sebe, često se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo. Ali šteta već bude učinjena.
3. Ne poštuju tuđe granice
S njima često imate osjećaj da vas guše ili vam ne ostavljaju dovoljno prostora. Ako im pokušate postaviti granice, doživjet ćete optužbe ili dramatiziranje. Oni jednostavno ne razumiju da svatko ima pravo na svoj prostor.
4. Stalno traže pažnju
Bez obzira koliko im pažnje poklonili, njima to nikada nije dovoljno. Njihova sreća uvijek ovisi o tome koliko ih drugi primjećuju i hvale. Ako se na trenutak povučete, osjećaju se zanemareno i reagiraju preosjetljivo.
5. Boje se dubljih odnosa
Iako na prvu mogu djelovati vrlo toplo, kad stvari postanu ozbiljne, često se povuku. Intimnost ih plaši jer zahtijeva ranjivost koju oni ne znaju ili ne žele pokazati. Umjesto da se otvore, bježe.
6. Komuniciraju pasivno-agresivno
Neće vam otvoreno reći da su ljuti ili povrijeđeni, ali ćete to indirektno osjetiti. Umjesto da jasno izraze što ih muči, radije će posegnuti za metodama koje će i vas baciti u isto raspoloženje.
7. Bježe od dugoročnih obaveza
Planiranje budućnosti s njima često je nemoguća misija. Kad god treba pokazati ozbiljnost i predanost, oni nestaju ili pronalaze izgovore. Zrelost za njih znači odgovornost, a to ih straši.
8. Očekuju da drugi riješe njihove probleme
Kad naiđu na prepreku, umjesto da potraže rješenje, očekuju da netko drugi "spasi stvar". Tako odgovornost za vlastiti život stalno prebacuju na druge. I pritom često ni ne primjećuju koliko iscrpljuju okolinu.
9. Pretjerano dramatiziraju svakodnevne probleme
Mali nesporazumi u njihovim očima postaju golemi sukobi. Sve je "katastrofa" ili "krajnje nepravedno". Njihova dramatizacija često ostavlja dojam da živite u sapunici.
10. Ne razumiju ni svoje ni tuđe emocije
I sami su često zbunjeni vlastitim osjećajima, pa nije ni čudo da teško razumiju tuđe. Kad ih pitate što osjećaju, često odgovaraju šalama, ljutnjom ili čak samo šute. Pravi razgovor o emocijama za njih je nepoznat teritorij.
11. Svaki se dan drugačije ponašaju
Jedan dan su vam najbolji prijatelji, drugi dan vas ignoriraju. Nikada ne znate na čemu ste s njima. Njihovo ponašanje često ovisi o trenutnom raspoloženju, a ne o stvarnom odnosu.
12. Vječno se postavljaju u ulogu žrtve
Što god da se dogodi, oni su uvijek "jadni" i "nepravedno tretirani". Nikada neće priznati svoju odgovornost u stvarima koje im se događaju. U toj ulozi žrtve pronalaze opravdanje za svoje nezrelo ponašanje.