Laganje nije dobra ideja i koliko god pokušavala zataškati istinu, ona bi te lako mogla sustići – možda ne ovog trenutka, ali doći će. Ne kaže se bez razloga da su u laži kratke noge.
Iako ti nećemo preporučiti laganje kao način kako se izvući iz problema ili neke škakljive situacije, sigurno ćeš se nekada odlučiti spasiti na ovaj način. Ako si već odlučila da je laganje put kojim želiš ići, možeš pokušati barem biti što uvjerljivija da ne budeš uhvaćena u laži iste minute. Postoje neka nesvjesna ponašanja po kojima drugi mogu na nama pročitati da lažemo. Ako želiš prodati priču, trebaš paziti da ova ponašanja izbjegavaš. Ili ako želiš nekoga uhvatiti u laži, onda su to ponašanja koja trebaš tražiti i koja će ti reći laže li netko ili ne. Ovo su sitnice u ponašanju koje otkrivaju da osoba laže.
1.Nedosljednosti u priči
Uspješno laganje nije jednostavno i treba puno koncentracije i mentalnog napora da se laž uspješno proda. Većina će se pogubiti u svojoj priči i neće biti dosljedni u onome što pričaju. Većina će kada krene lagati previše odlutati od istine i bit će im nemoguće pratiti vlastitu priču.
2.Izbjegavanje kontakta očima
Kada se osjećamo krivima zbog nečega ili nam je neugodno, bit će nam teže pogledati osobu u oči. To znači da će nam ovo biti i teže kada lažemo. Kada pričamo s nekim, kontakt očima je bitan, a potpuni izostanak odjednom će biti primijećen.
3.Agresivnija reakcija kada te netko optuži da lažeš
Kada lažljivca netko i optuži da laže, on će postati jako defenzivan i krenuti se braniti prilično agresivno. Jer želi sakriti laž! Kada ju želiš sakriti, zapravo bi trebala reagirati što smirenije i praviti se da ti je svejedno. Što burnije reagiraš, to će biti jasnije da lažeš.
4.Lupkanje stopalom, prstima ili nervozno igranje s nekim predmetom
Kada osoba laže, krene ju hvatati nervoza, a to će se onda očitovati i u nervoznim pokretima rukama ili nogama kao što su cupkanje nogom, lupkanje prstima, nemirno igranje s nekim predmetom…
5.Previše detalja u priči
Kada netko laže, zbog nervoze će svojoj priči krenuti dodavati previše detalja jer želi da zvuči što istinitije, ali upravo ga ta greška može razotkriti. Što je priča detaljnija, teže će im biti pratiti detalje i zapetljat će se u vlastitu priču.
6.Promjena u načinu govora
Primjerice, odjednom osoba počne brzo pričati ili joj se podigne ton glasa. Kada se s nekim družiš, znaš kako ta osoba priča i lako možeš uočiti kada se način govora promijeni. Zbog toga je laganje teško – jer treba misliti na sve ove detalje o kojima inače ne razmišljamo kada pričamo.
7.Tajnovitost i izbjegavanje teme
Laganje se može otkriti i kada je po pitanju neke teme osoba odjednom postala tajnovita i izbjegava ju. Vjerojatno zato jer zna da je lagala i boji se da ne bude otkrivena pa ni ne želi pričati o njoj.