Selidba u drugi grad zbog fakulteta jedan je od najuzbudljivijih, ali i najizazovnijih koraka u životu svakog studenta. Ovaj prijelaz donosi mnoštvo novih prilika, ali i odgovornosti koje se možda ne očekuju na prvi pogled.
Prvi put u životu, bit ćeš u potpunosti odgovorna za sebe, što je zastrašujuće, ali mnogi su to preživjeli, pa ćeš i ti. Novi grad donosi nova poznanstva, nova mjesta za istraživanje i priliku za stvaranje nezaboravnih iskustava. Međutim, uz sve te pozitivne aspekte, tu se uvijek potkradu i neki izazovi. U ovih prvih nekoliko mjeseci, bit ćeš suočena s nizom odluka koje će oblikovati tvoj studentski život. Važno je da se pripremiš za sve te promjene kako bi izbjegla nepotreban stres i brzo se prilagodila novom okruženju. Uz ove savjete, spremna si suočiti se s izazovima i uživati u novom životnom poglavlju.
via GIPHY
1. Pripremi se za samostalnost
Selidba u novi grad znači i puno veću razinu samostalnosti nego što si možda navikla. Odjednom ćeš biti odgovorna za kuhanje, čišćenje, pranje rublja i druge svakodnevne obaveze. Ako nisi već, iskoristi vrijeme prije selidbe kako bi naučila osnovne vještine kuhanja i organizacije domaćinstva. Samostalnost ti također daje slobodu da sama donosiš odluke i oblikuješ svoj život onako kako želiš.
2. Financijska odgovornost
Kada se preseliš, moraš preuzeti punu odgovornost za svoje financije. Izrada mjesečnog budžeta koji uključuje najam, režije, hranu i druge troškove pomoći će ti da izbjegneš financijske probleme. Ako je moguće, pronađi studentski posao kako bi imala dodatni prihod. Također, istraži sve dostupne studentske popuste i stipendiranja u novom gradu kako bi si olakšala financijsku situaciju.
via GIPHY
3. Istraži novi grad
Svaki grad ima svoj jedinstveni duh, pa iskoristi priliku da istražiš sve što tvoj novi dom nudi. Otkrij lokalne kafiće, restorane, parkove i kulturne ustanove. Upoznavanje grada pomoći će ti da se osjećaš ugodnije i povezanije s okolinom. Također, bit će ti lakše ako unaprijed saznaš gdje se nalaze najbliže trgovine, ljekarne i zdravstvene ustanove.
4. Stvori nova prijateljstva
Selidba u novi grad može biti loše iskustvo ako nemaš prijatelje ili obitelj u blizini. Zato je važno što prije početi stvarati nova prijateljstva. Pridruži se studentskim udrugama, sportskim klubovima ili sudjeluj u fakultetskim događanjima kako bi upoznala nove ljude. Iako ćeš možda trebati vremena da pronađeš ljude s kojima se stvarno možeš povezati, nemoj odustati - pravi prijatelji će tvoj boravak u novom gradu učiniti puno ljepšim.
via GIPHY
5. Prilagodi se akademskom ritmu
Fakultet donosi nove akademske izazove i očekivanja. Bitno je brzo se prilagoditi novom ritmu učenja i organizirati svoje vrijeme. Redovito pohađaj predavanja, izrađuj bilješke i nemoj odgađati učenje za ispite. Ako naiđeš na probleme, nemoj se ustručavati potražiti pomoć profesora ili kolega. Prilagodba akademskom životu u početku može biti dosta zahtjevna, ali uz dobru organizaciju i trud, brzo ćeš se snaći.
6. Ne zaboravi na svoje mentalno zdravlje
Preseljenje i prilagodba novom životu mogu biti stresni i emocionalno teški. Važno je brinuti o svom mentalnom zdravlju i ne zaboraviti na aktivnosti koje te opuštaju i usrećuju. Uključi se u sport, meditiraj, piši dnevnik ili jednostavno provodi vrijeme u prirodi. Ako imaš osjećaj da ti je potrebna pomoć, potraži podršku kod prijatelja, obitelji ili stručnjaka.