Z.P.
20.12.2024
Zagrljaj prijateljica nakon tragedije
Foto: Canva
Nisi sam/a!
Tragedije poput ove koja se danas dogodila u zagrebačkoj osnovnoj školi u Prečkom šokiraju i ostavljaju nas s puno pitanja i osjećaja.
Možda osjećaš tugu, strah ili ljutnju, a isto vrijedi i za tvoje prijatelje. Razgovor može pomoći, ali kako ga započeti i što reći?
1. Budi iskren o svojim osjećajima
Ako te nešto muči, reci to prijateljima. Možeš početi s: "Osjećam se stvarno tužno zbog onoga što se dogodilo. Kako si ti?" Dijeljenje vlastitih osjećaja potiče druge da učine isto.
2. Slušaj bez osuđivanja
Svaka osoba drugačije doživljava teške situacije. Možda će netko biti vrlo emotivan, dok će drugi izgledati kao da ga nije briga. Umjesto da prosuđuješ, pokušaj razumjeti.
3. Potiči traženje podrške
Ako ti ili netko koga poznaješ osjeća da se ne može nositi s emocijama, predloži razgovor sa školskim psihologom ili nekom drugom odraslom osobom od povjerenja. Pomoć nije znak slabosti, nego hrabrosti.
4. Razbij predrasude o mentalnome zdravlju
Tragedije često otvore teme o mentalnom zdravlju. Važno je zapamtiti da većina ljudi s mentalnim poteškoćama nikada nikome ne naudi. Stereotipi mogu biti opasni jer stigmatiziraju one kojima treba podrška.
5. Brini o sebi
Briga o vlastitom mentalnom zdravlju također je ključna. Provodi vrijeme s prijateljima, bavi se hobijima koje voliš i izbjegavaj stalno praćenje vijesti ako te to uznemirava.
Razgovor o teškim temama može biti neugodan, ali je važan korak prema boljem razumijevanju i međusobnoj podršci. Ako osjetiš potrebu, potraži pomoć – nisi sam/a.