Nećete postati najotvorenija osoba u ekipi, ali možete postati opušteniji i lakše stvarati nova prijateljstva. Biti introvert ima svoje prednosti i mane, a nema ništa loše u tome ako želite postati malo otvoreniji.
Samo zato što želite postati više ekstrovertni i otvoreniji, ne morate izgubiti sebe i svoj karakter. Nećete postati središte zabave, ali se možete naučiti u društvu, čak i onom potpuno novom, više opustiti i lakše sklopiti nova poznanstva. Usput ćete i ostaviti bolji dojam pa s tim i lakše upoznati nove ljude. Osim toga, ono najbitnije, i vi ćete se sami više zabaviti. Kada je netko introvert, svi će mu davati savjete poput "opusti se samo" ili "nemoj se tako sramiti", no svi znamo da je to lakše reći, nego napraviti. Postoje koraci koji vam neće biti muka za pokušati izvesti, a koji će vam pomoći da postanete malo više ekstrovertniji.
1.Budite znatiželjni
Nemojte na otvorenost gledati kao na puko pričanje i to da trebate biti glasni. Možete biti ekstrovert i bez te dvije stvari. Da bi vam bilo lakše pričati s nekim, umjesto da se fokusirate na to da morate pričati i kako da ne bude neugodne tišine, fokusirajte se na to da budete znatiželjni. Stvarno zainteresirani za osobu i njenu priču. Tako će vam pitanja i komentari dolaziti prirodnije i bez da puno o njim promišljate. Stvarno se zainteresirajte i djelovat ćete otvorenije. I to je početak.
2.Nemojte se drugima predstavljati kao sramežljivi, tihi i introvertni
Kada sami sebe 1001 put predstavite kao tihu, sramežljivu i povućenu osobu, naravno da će vas i drugi tako doživljavati. Obično će drugi vidjeti nas onako kako i mi sami vidimo sebe. Umjesto da svima govorite da ste tihi i sramežljivi, pronađite druge pridjeve koji vas opisuju i fokusirajte se na njih. Predstavite se kao društvena osoba, a kada vas i drugi krenu percipirati tkao, moglo bi vam biti lakše opustiti se.
3.Znajte da se ne morate družiti sa svima
Ne morate pričati i družiti se sa svima. To vam ne bi trebao biti cilj. Prevelik je i samo ćete već na početku odustati jer bi vas to moglo psihički iscrpiti. Nekada je lakše opustiti se u nepoznatom društvu jer oni vas ne poznaju i ne znaju kakvi ste te. To vam je onda prilika da se pokažete u svjetlu u kakvom želite, a ne u kakvom vas drugi već vide.
4.Postavite si unaprijed cilj
Ipak, dobro je postaviti si unaprijed neki cilj. Primjerice da ćete pričati s barem jednom novom osobom ili da ćete sudjelovati u svemu u što vas prijatelji pozovu. Ovisno o situaciji, možete si postaviti bilo kakav cilj koji vas tjera izvan zone komfora, ali nije nerealan. Cilj vam neka bude što jasnije postavljen i što konkretniji.
5.Govorite više "da"
Više pristajte na prijedloge! Kada vas pozovu drugi na kavu, van, na neko druženje, čak i ako nije nužno vaš tip druženja – pristanite. U najgorem slučaju, možete uvijek otići doma. Izlažite se ljudima i društvenim situacijama. Što ste više u njima, bit će vam lakše opustiti se. Dajte si priliku, ali nemojte forsirati ako vam ne sjedne i imajte spreman izgovor za otići ranije. Tako ćete znati da imate slamku spasa i mogli bi imati manji grč u želucu.
6.Pronađite ljude sa sličnim interesima
Lakše je opustiti se u grupi gdje su nam istomišljenici ili ljudi koji imaju iste hobije ili interese kao i mi. Pronađite "svoje" ljude. Imat ćete odmah više tema za razgovor. Zbog toga bi vam moglo biti i mrvicu lakše za opustiti se.
7.Maknite mobitel od sebe i ne posežite za njim
Nemojte mobitel ni imati kao opciju. Nema skrolanja jer onda sigurno nećete niti pokušati sudjelovati u razgovoru. Spremite ga u torbicu ili džep i pravite se da ga nema. Zbog mobitela nećete 100% slušati osobu pa će vam biti i teže sudjelovati u razgovoru. Mobitel koristimo da se sakrijemo iza njega kada ne znamo što bismo sa sobom – vrijeme je da se riješite te navike.