Vjerojatno ste već čuli za celijakliju. O njoj se sve više priča i zauzima sve više prostora u medijima, a kako i ne bi kada sve više ljudi, poglavito mladih, obolijeva od ove pritajene bolesti.
Ukratko, celijaklija je alergija na gluten. Bolest se ne može izliječiti i najčešće je genetski uvjetovana, odnosno prenosi se unutar obitelji te može mirovati godinama dok se jednom ne aktivira, a aktivatori mogu biti stres, operacije, razne infekcije te trudnoća.
Bolest se razvija u crijevima, točnije u tankom crijevu, a nastaje zbog kompliciranih reakcija crijeva na gluten.
Gluten se nalazi u hrani, ali i u drugim stvarima kao primjerice lijekovima, vitaminima pa čak i balzamima za usne. Hrana koja obiluje glutenom su žitarice, primjerice raž, ječam, pšenica, zob. Stoga je najbolje ove namirnice izbjegavati ukoliko nam je dijagnosticirana celijaklija.
Također, treba znati da glutena, prije svega onoga iz pšenice, ima u mnogim drugim proizvodima, kao što su pekarski proizvodi, razni kupovni keksi, tjestenina i slično. Dakle, kada sve zbrojimo, možemo zaključiti da se oboljeli od celijaklije moraju mnogo toga odreći žele li normalno živjeti. Naime, prehrana bez glutena pomaže da se sluznica crijeva oporavi te tako obavlja svoju funkciju.
Ukoliko se oboljeli od celijaklije ne pridržavaju strogih prehrambenih pravila, posljedice mogu biti kobne, a najčešće se razvija nekakav oblik tumora crijeva. No, s druge strane, ukoliko to čine, mogu voditi dug i normalan život.
Simptomi celijaklije su kronični proljev ili zatvor, napuhnutost, grčevi, povraćanje, umor, anemija, trnci u tijelu, depresija, izostanak ili neredovita menstruacija, afte, slab apetit, slabost mišića i slično. Kod djece je posebno opasna jer, primjerice može usporiti pravilan razvoj puberteta.
Kao što smo rekli, za ovu bolest nema lijeka, stoga je jedino rješenje da se stvari stave pod kontrolu – stroga bezglutenska dijeta. Ovo podrazumijeva prehranu bez žitarica, a dozvoljene namirnice su povrće, prije svega rajčica, soja, riba, heljda, brašno od graha i amaranta te proizvodi na kojim izričito piše kako ne sadrže gluten. Gotovih proizvoda na kojima je jasno deklarirano ima li ili nema glutena sve je više, upravo zbog toga što sve više ljudi boluje od ovoga poremećaja.
Ukoliko sumnjate na celijakliju, najbolje je otići svom liječniku kako bi vas upustio na daljnje pretrage. Nemojte prije toga prestati uzimati gluten na vlastitu ruku jer postoji mogućnost da testovi neće pokazati pravo stanje stvari.
Pretraga se radi vađenjem krvi te njezinom analizom na markere posebnih antitijela, ali i biopsijom tankog crijeva. Do rezultata se u nekim slučajevima pritajene celijaklije teško dolazi te treba biti uporan.
A ako ste se pitali što je zapravo gluten, evo odgovora. To su bjelančevine kojih ima u žitaricama. Njihovi nazivi su glutelini, albumini, globulini i prolamini te oni oštećuju sluznicu koja zbog toga smanjeno upija važne nutrijente iz hrane.
N.LJ.J.
Foto: Sxc.hu