Gazirana pića su svuda oko nas, gledaju nas sa svih polica u trgovinama, kioska i šire. Teško im je odoljeti jer što je više mjehurića kao da su primamljiviji. Ipak, gazirana pića kriju mnogo opasnosti kojih nerijetko nismo ni svjesni.
Puno masnoća
Gazirana pića, dobro rashlađena, lijepo nas osvježavaju. Međutim jedna danska studija koja je pratila ljude koji redovito piju gazirana pića pokazala je da imaju povišenu razinu masnoća u krvi, prije svega kolesterola. Dakle, nimalo osvježavajuća činjenica. Posebno je zanimljiv podatak o jednoj studiji koja je pokazala da redovita konzumacija gaziranih pića kroz šest mjeseci skladišti masnoće čak i u kostima i u jetrima.
Puno kiselina
Gazirana su pića prepuna kiselina i ako ih pijemo na prazan stomak mogu poremetiti ravnotežu u probavnom sustavu. No, i kada ih pijemo na pun stomak učinak nije bezazleniji. Kiseline uništavaju bjelinu naših zuba, povećavaju peckanje oko i u srcu te povećavaju rizik od osteoporoze.
Pretilost
Sve vrste gaziranih pića povezane su s pretilošću, prije svega povećanjem opsega u struku. Ovo je posebno zanimljivo budući da postoji vjerovanje kako su dijetna pića zdravija, a zapravo imaju jednak učinak na dobivanje težine kao i pića s običnim šećerom. Posebno je opasan aspartam koji snažno povećava razinu glukoze. Uz ovo aspartam je povezan s čak oko 90 nuspojava, a još neke su i glavobolje, promjena raspoloženja, smanjenje pamćenja, problemi sa spavanjem te bolovima u trbuhu.
Metabolički sindrom
Ovako se naziva skupina faktora koji povećavaju rizik od dijabetesa tipa 2, začepljenja žila te moždanog udara. Istraživanja su pokazala da redovita konzumacija gaziranih pića povećava rizik od metaboličkog sindroma za čak 48 posto.
Bubrežni kamenci
Istraživanja pokazuju da ispijanje dva ili više gaziranih pića dnevno povećavaju rizik od dobivanja bubrežnih kamenaca za čak duplo. Naime, gazirana pića obiluju fosfatima koji su povezani s dobivanjem ovakve vrste kamenaca. Oni koji su doživjeli napad bubrežnih kamenaca svjedoče kako se radi o najgorem od svih bolova.
Problemi s probavom
Česta konzumacija gaziranih pića može dovesti do problema s probavom. Naime, ova pića su puna aditiva i ostalih kemikalija koje mogu naštetiti strukturi probavnih organa, a to može dovesti do upala.
Starenje
Kako biste dugo ostali mladoliki, evo savjeta – izbjegavajte gazirana pića. Naime, dokazano je da fosfati i fosfatna kiselina koje im se dodaju i omogućuju dulji vijek trajanja zapravo povećavaju starenje stanica. Jedna studija na štakorima pokazala je da oni koji imaju prehranu bogatu fosfatima umiru pet tjedana ranije od onih koji nemaju fosfata u hrani u tako velikoj mjeri.
Utjecaj na okoliš
Kako ne bismo mislili samo na sebe, ni utjecaj gaziranih pića na okoliš nije zanemariv. Naime, potrebno je mnogo resursa i energije kako bi se proizvele bočice za gazirana pića. One se recikliraju, međutim, opet je potrebno uložiti mnogo nafte kako bi se sve te silne bočice prikupile i konačno reciklirale u nove.
Trošak
Kada često kupujemo gazirana pića, to postaje popriličan trošak za naš, i ovako mršav, budžet. Kada bismo pili vodu iz slavine umjesto što kupimo gazirana pića, itekako bismo to osjetili na svom novčaniku.
Siromašni nutrijentima
Ovo je možda najbolji od svih razloga da se prestane s gaziranim pićima – apsolutno nemaju ništa što našemu tijelu treba, odnosno važnih sastojaka. U značajnijoj mjeri imaju kofeina koji vas može razbuditi, ali to je otprilike to.
Bojila
Bojila u gaziranim pićima tamne boje povezana su s tumorima. Naime, istraživanja na životinjama pokazuju upravo takav utjecaj.
N.LJ.J.
Foto: Sxc.hu