

Europska unija o prvom svjetskom zakonu o AI: Žele zaštititi temeljna prava i postaviti „zaštitne ograde“
V.F.
14.02.2024
Umjetna inteligencija
Foto: Canva
komentari
Prvi zakon o umjetnoj inteligenciji na svijetu imat će za cilj postaviti zaštitne ograde tehnologiji i zaštititi „temeljna prava“. Europski političari u dva ključna odbora odobrili su nova pravila za reguliranje umjetne inteligencije (AI) uoči značajnog glasovanja koje bi moglo utrti put prvom svjetskom zakonu o toj tehnologiji.
U trendu


U utorak su dva odbora u Europskom parlamentu, za građanske slobode i zaštitu potrošača, velikom većinom podržala privremeni zakon kako bi se osiguralo da umjetna inteligencija poštuje zaštitu „temeljnih prava“. Glasovanje u zakonodavnoj skupštini zakazano je za travanj, piše Al Jazeera.
Zakon o umjetnoj inteligenciji ima za cilj postaviti zaštitnu ogradu za tehnologiju koja se koristi u nekoliko industrija, od bankarstva i automobila do elektroničkih proizvoda i zrakoplovnih prijevoznika, kao i za sigurnosne i policijske svrhe.
„U isto vrijeme, cilj mu je potaknuti inovacije i uspostaviti Europu kao lidera u području umjetne inteligencije“, stoji u priopćenju parlamenta.
Na zakon se općenito gleda kao na globalno mjerilo za vlade koje se nadaju iskoristiti potencijalne prednosti umjetne inteligencije, a istodobno se štite od rizika koji variraju od dezinformacija i otpuštanja s posla do kršenja autorskih prava.
Bolja kontrola vladine upotrebe AI
Zakon, koji je Europska komisija predložila 2021., odgođen je zbog podjela oko regulacije jezičnih modela koji brišu online podatke i upotrebe umjetne inteligencije od strane policije i obavještajnih službi.
Pravila će također regulirati temeljne modele ili generativne umjetne inteligencije poput one koju je izgradio OpenAI koji podržava Microsoft, a to su sustavi umjetne inteligencije obučeni na velikim skupovima podataka, sa sposobnošću učenja iz novih podataka za obavljanje različitih zadataka.
Eva Maydell, europarlamentarka za tehnologiju, inovacije i industriju, nazvala je odobrenje u utorak „rezultatom na koji možemo biti ponosni“ i onim „koji potiče društveno povjerenje u umjetnu inteligenciju, dok tvrtkama još uvijek daje prostor za stvaranje i inovacije“.
Ovog su mjeseca zemlje Europske unije podržale dogovor postignut u prosincu o Zakonu o umjetnoj inteligenciji, koji ima za cilj bolju kontrolu vladine upotrebe umjetne inteligencije u biometrijskom nadzoru i kako regulirati sustave umjetne inteligencije.
Obavezna transparentnost
Francuska je osigurala koncesije za smanjenje administrativnog opterećenja visokorizičnih sustava umjetne inteligencije i bolju zaštitu poslovnih tajni.
Zakon zahtijeva da temeljni modeli i sustavi umjetne inteligencije opće namjene budu u skladu s obvezama transparentnosti prije nego što se stave na tržište. To uključuje izradu tehničke dokumentacije, usklađivanje sa zakonom EU o autorskim pravima i širenje detaljnih sažetaka o sadržaju koji se koristi za obuku.
Velika tehnologija ostala je oprezna u pogledu zahtjeva i njihovog potencijalnog učinka na zakon inovacije. Prema zakonu, tehnološke tvrtke koje posluju u EU morat će otkriti podatke koji se koriste za obuku AI sustava i provođenje testiranja proizvoda, posebno onih koji se koriste u visokorizičnim aplikacijama kao što su samovozeća vozila i zdravstvena njega.
Zakon zabranjuje neselektivno skidanje slika s interneta ili sigurnosnih snimaka radi stvaranja baza podataka za prepoznavanje lica, ali uključuje iznimke za korištenje prepoznavanja lica u „stvarnom vremenu“ od strane tijela za provođenje zakona za istraživanje terorizma i teških zločina.
Više iz rubrike

Aplikacija za plaćanje više nije u funkciji, studenti opet nasamareni: SC se ograđuje

Nisi se naspavala otkako je ljeto počelo? Uz ova 4 savjete lakše ćeš zaspati tijekom vrućih ljetnih noći
10:56 / 12.07.2024.

Sveučilišni događaj kojem se svi vesele – otvorena Kampusijada pod sloganom "Od studenata za studente"
12:25 / 16.05.2024.

Što je bilo prvo: kokoš ili jaje? Znanstvenici objasnili što bi mogao biti konačan odgovor na nerješivu zagonetku
15:52 / 29.02.2024.