Ljeto je vrijeme kada uživamo u Suncu, moru i toplim danima, ali isto tako donosi i neke tehnološke probleme. Jedan od najvećih problema s kojima se suočavamo je pregrijavanje mobitela.
Kada temperature rastu, tvoj mobitel može postati prevruć, što može uzrokovati smanjene performanse, pa čak i trajna oštećenja. Stoga je važno znati kako zaštititi svoj mobitel tijekom ljetnih vrućina. Razumijevanje uzroka pregrijavanja može značajno produžiti vijek trajanja tvog mobitela.
1. Izbjegavaj direktno sunce
Jedan od najjednostavnijih, ali i najvažnijih koraka je izbjegavanje direktnog izlaganja mobitela suncu. Dugi boravak na Suncu može brzo podići temperaturu uređaja. Kada si na plaži ili na otvorenom, drži mobitel u hladu ili ga prekrij nekom tkaninom. Tako ćeš spriječiti da se uređaj zagrije do te mjere da počne slabije raditi ili se čak isključi.
via GIPHY
2. Smanji svjetlinu ekrana
Visoka svjetlina ekrana dodatno opterećuje bateriju i generira toplinu. Kada si vani, pokušaj smanjiti svjetlinu ekrana na najnižu razinu koja ti je još uvijek ugodna za korištenje. Ovo ne samo da će pomoći u očuvanju baterije, nego će i smanjiti rizik od pregrijavanja.
3. Isključi nepotrebne aplikacije
Aplikacije koje rade u pozadini mogu značajno opteretiti procesor i bateriju tvog mobitela, što također dovodi do zagrijavanja. Prije nego što kreneš van, zatvori sve nepotrebne aplikacije. Također, razmisli o isključivanju automatskog osvježavanja aplikacija koje ne koristiš često.
via GIPHY
4. Koristi originalne punjače
Punjenje mobitela može povećati njegovu temperaturu, pogotovo ako koristiš neoriginalne punjače. Uvijek koristi originalni punjač koji je dizajniran za tvoj uređaj. Punjenje po noći, kada su temperature niže, također može pomoći u održavanju optimalne temperature.
5. Ukloni zaštitnu maskicu
Zaštitne maskice mogu biti korisne za zaštitu tvog mobitela o fizičkih oštećenja, ali ljeti mogu dodatno zagrijavati mobitel. Kada primijetiš da se mobitel počinje pregrijavati, privremeno ukloni zaštitnu maskicu kako bi omogućila bolje hlađenje.
6. Isključi nepotrebne funkcije
Wi-Fi, GPS i Bluetooth mogu značajno povećati potrošnju baterije i generirati toplinu. Kada ih ne koristiš, isključi ove funkcije kako bi smanjila opterećenje uređaja.
via GIPHY
7. Ažuriraj softver
Ažuriranja softvera često donose poboljšanja u performansama i učinkovitosti rada uređaja. Redovito ažuriraj svoj mobitel kako bi bila sigurna da koristiš najnovije optimizacije koje mogu smanjiti pregrijavanje.
8. Koristi zračne načine hlađenja
Postoje različiti dodatci na tržištu koji mogu pomoći u hlađenju tvog mobitela, kao što su prijenosni ventilatori ili posebne podloge za hlađenje. Ako često boraviš na mjestima gdje su temperature visoke, razmisli o nabavci jednog od ovih dodataka.
via GIPHY
9. Redovito čišćenje
Prašina i prljavština mogu začepiti otvore za hlađenje tvog mobitela. Redovito čišćenje može pomoći u održavanju optimalnog protoka zraka i smanjiti pregrijavanje.
10. Pripazi na simptome
Obrati pažnju na znakove da se tvoj mobitel pregrijava. Ako osjetiš da je uređaj topao na dodir, smanji korištenje ili ga privremeno isključi. Bolje je spriječiti nego liječiti, a pravovremena reakcija može spriječiti ozbiljnija oštećenja.