Kada od nekoga nešto tražite ili želite da se prikloni vama i da bude po vašem, morate to pametno upakirati. Uz ove se tehnike osoba neće ni snaći i već će pristati na ono što ste željeli!
Kada s nekim razgovarate bit će bitno i što kažete, ali i kako to kažete. Slušamo tuđe riječi, ali zapažamo i način na koji su izgovore. Očekivano je da će biti ostavljen drugačiji dojam kada netko nešto kaže sa samopouzdanjem, naspram kada to izgovori kao da ni sam ne vjeruje u svoje riječi. Posebno je bitno paziti kako nešto govorimo kada želimo ostaviti određeni dojam na osobu s kojom pričamo. Primjerice u situaciji kada ju želimo nagovoriti na nešto. Postoje tehnike u razgovoru koje vam s ovim mogu itekako pomoći. Uz njih ćete zvučati kao pravi autoritet i uvjerljivo. Lakše ćete nagovoriti ljude oko vas da pristanu na ono što želite.
1.Pričajte polako i radite pauze
Kada postanemo nervozni, počet ćemo pričati brzo, nerazgovjetno i zaboravit ćemo udahnuti zraka. Tako nećemo ostaviti dojam autoriteta i nećemo zvučati toliko uvjerljivo koliko bi zvučali da pričamo polako. Želite pričati polako da vaše riječi ostanu zapamćene, da osoba sve pohvata i da lakše shvati što želite reći. Osim toga da pričate malo polakše, napravite koju dramatičnu pauzu. U prirodi nam je da se tako zainteresiramo.
2.Nemojte koristiti poštapalice
Što više poštapalica koristite, to se više gubi ono što pokušavate reći. U ovoj situaciji ne želite zvučati nervozno jer onda ispada da ste i sami nesigurni u to što predlažete – a ako ste vi nesigurni, zašto bi druga strana pristala na to što želite? Kada pričamo polako, lakše je slagati rečenice i manje su šanse da ćete koristiti hrpu poštapalica.
3.Nemojte da vam ton bude monoton, zvučite entuzijastično dok pričate
Ne želite zvučati kao da to što govorite nije uzbudljiv. Ako vam je ton monoton, ono što govorite će ostaviti dosadniji dojam. Entuzijastični ste oko toga pa zašto to ne pokazati? Neka vaš ton prati priču i iskoristite i glas u svoju korist.
4.Ne zaboravite gestikulirati rukama
Glas nije jedino čime pričamo, i ruke su tu! Ne želite se razmahati kao ludi, ali niti staviti ruke u džepove. Istraživanja su pokazala da ljudi koji pričaju i rukama ostavljaju dojam samopouzdanosti, uvjerljivosti i autoritativnosti. Kada pričamo rukama, drugoj ćemo se strani doimati iskrenijima i pristupačnijima. Iskoristite sve što vam ide u korist!
5.Osmijeh!
Ako ćete biti namršteni, automatski ćete djelovati manje pristupačno i manje su šanse da će osoba pristati na ono što tražite od nje. Nemojte pretjerati! Najbolje je tu i tamo nabaciti osmijeh, pogotovo na pažljivo biranim dijelovima vašeg govora. Primjerice, kada se pojavi tišina. Umjesto riječima, možete ju popuniti osmijehom.
6.U redu je pustiti da se pojavi tišina, nemojte ju odmah ići popuniti
Nemojte imati potrebu pod svaku cijenu popuniti tišinu kada se pojavi. Tada većinom počnemo pričati gluposti i sve ode nizbrdo. Iskoristite tišinu u svoju korist. Možete napraviti pauzu od par sekundi kada želite stvoriti napetost, naglasiti ono što ste rekli i dati vremena da se vaše riječi slegnu. Djelovat ćete moćnije i vi i ono što govorite.
7.Gledajte u osobu s kojom pričate, ne okolo
Kontakt očima je izuzetno bitan. Ako ćete gledati okolo dok pričate, vaše riječi neće biti toliko dobro prihvaćene kao kada gledate direktno u osobu. Želite da vas osoba sluša i da dobije dojam da znate što pričate. Ako gledate u stranu ili okolo, djelovat ćete neiskreno i kao da nemate samopouzdanja u sebe i svoj prijedlog.
8.Odmah na početku kažite najbitnije
Postoji jedna teorija koja govori da ono što kažemo na početku ima veći utjecaj nego ono što je izrečeno kasnije. Zato odmah na početku kažite najbitnije, a onda prijeđite na razloge, objašnjenja i slično. Ne morate na početku odmah otkriti sve, ali barem dajte naznaku. U suprotnom osoba prvi dio vremena neće ni znati o čemu pričate i sve što ste rekli neće ostaviti dojam