Veza bi trebala biti mjesto gdje se osjećamo sigurno, voljeno i prihvaćeno. Kad su obje osobe emocionalno zrele i imaju povjerenja jedno u drugo, onda i najteži trenuci postaju lakši. Ali ponekad se dogodi da ste u vezi s osobom koja se duboko u sebi stalno osjeća nesigurno.
U početku to možda i ne primjećujete – čak može djelovati simpatično koliko vam pokazuje da joj je stalo. No s vremenom se ta nesigurnost može pretvoriti u nešto što vas iscrpljuje i guši. Takvi partneri često sumnjaju u sebe, a onda i u vas – i u sve što gradite zajedno. Njihove brige, ljubomora i preispitivanja mogu vam postati svakodnevica. Počinjete se osjećati kao da morate stalno paziti što radite, govorite i osjećate. Ako vam sve ovo zvuči poznato, pročitajte ovih 11 znakova – možda bolje shvatite što se događa.
1. Uvijek traži potvrdu da ga/je volite
Nije problem s vremena na vrijeme čuti to pitanje, ali ako ono postaje svakodnevno, može biti znak ukorijenjene nesigurnosti. Partner traži potvrdu jer u sebi stalno sumnja da nije dovoljno dobar ili da ćete ga ostaviti. Vama to može izgledati kao ljubav, ali zapravo se radi o strahu. I koliko god da ponavljate, taj strah ne nestaje.
2. Iskazuje ljubomoru bez razloga
Ako svaka vaša poruka ili prijatelj izazove ljubomoru, to nije normalno. Nesigurna osoba često vidi prijetnju tamo gdje je nema, jer vjeruje da može lako biti zamijenjena. Takvo ponašanje nije znak ljubavi nego manjka povjerenja. I vama i njoj to na kraju stvara više štete nego koristi.
3. Često se uspoređuje s bivšima
Možda vam se čini kao da samo želi znati više o vašoj prošlosti, ali stalna usporedba s bivšima zapravo pokazuje koliko je velika ta nesigurnost.. Umjesto da gradi nešto novo s vama, stalno se natječe s nečim što je završilo. A to može biti jako iscrpljujuće za oboje.
4. Ne podnosi kad želite malo prostora
Privatnost nije isto što i skrivanje. No nesigurna osoba teško razlikuje to dvoje. Ako ne odgovorite odmah na poruku ili želite večer za sebe, to doživljava kao prijetnju. Umjesto razumijevanja, često vas dočekaju pitanja, sumnje ili ljutnja.
5. Imate osjećaj da morate paziti na svaku riječ
S vremenom primijetite da birate riječi, izbjegavate teme ili čak ne dijelite neke stvari jer ne znate kako će reagirati. Svaki nespretan komentar može se pretvoriti u dramu. Takva napetost stvara osjećaj da hodate po jajima. A veza u kojoj ne možete biti iskreni – nije sigurna veza.
6. Previše se trudi da vam se svidi
Na početku vam možda godi pažnja, pokloni, trud. Ali kad to preraste u stalno dokazivanje da je, postaje jasno da nešto nije u redu. Takva osoba često ne zna biti jednostavno – svoja. A vama može biti teško razlikovati što je iskreno, a što samo pokušaj da vas zadrži.
7. Loše podnosi bilo kakvu kritiku
Čim kažete nešto što nije pohvala, dolazi do drame ili čak optužbi da ste "zli" ili "nezahvalni". Nesigurne osobe teško razdvajaju kritiku od odbacivanja. To vas stavlja u poziciju da šutite kako ne biste izazvali novu svađu. A to nije način da se problemi rješavaju.
8. Ne kontrolira emocije
Jedan dan je sve okej, a već sljedeći se ponaša kao da je veza u krizi. Nikad ne znate u kojem će vas tonu dočekati. A ni vi ne možete biti u miru ako ne znate na čemu ste.
9. Želi biti vaš centar svijeta – uvijek
Svaki put kad se posvetite poslu, prijateljima ili sebi, imate osjećaj da zanemarujete vezu. Traži da bude prioritet, stalno. Ako to ne dobije, osjeća se odbačeno.
10. Ima jako loše mišljenje o sebi
Stalno govori da jednostavno nije na vašem nivou. U redu je razgovarati o takvim temama, ali kontinuirano uvjeravanje nekoga da je dovoljno dobar i nema previše smisla. Ponavljanjem se partner neće uvjeriti da ste zadovoljni vezom, a vi time samo hranite takvo ponašanje.
11. Boji se budućnosti, iako je sve u redu
I kad veza ide dobro, stalno postavlja pitanja poput: "Što ako me jednom ostaviš?" ili "Misliš li da ćemo uspjeti?" Umjesto da uživa u trenutku, stalno razmišlja o potencijalnom kraju. A takav strah može stvoriti probleme tamo gdje ih uopće nije bilo.