[TEST] Kako reagiraš u većini situacija - provjeri kakva je tvoja emocionalna inteligencija
teen385
17.08.2017
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Osim logičko-matematičke inteligencije, postoji još osam vrsta inteligencije. Jedna od njih je i emocionalna.
Nekad davno se vjerovalo da je netko jednostavno 'pametan' ili 'glup'. Danas znamo da postoje područja u kojima se bolje snalazimo i ona u kojima se lošije snalazimo, pa sve češće postavljamo pitanje 'Na koji si način pametan?'.
Emocionalna inteligencija potrebnija nam je u svakodnevnom životu od logičko-matematičke (IQ), naročito u društvenim znanostima i privatnom životu.Istraživanja su pokazala da su osobe s razvijenijom EQ čak i u poslovnom svijetu uspješnije od onih kod kojih ove osobe nisu razvijene.
EQ se odnosi na sposobnost da percipiramo, kontroliramo i vrednujemo emocije, točnije obuhvaća pet komponenti – poznavanje i kontrola vlastitih osjećaja, motiviranje samog sebe, prepoznavanje emocija kod drugih ljudi i uspostavljanje i održavanje zdravih odnosa s drugima.
Oni koji imaju visoku emocionalnu inteligenciju obično znaju prepoznati svoje emocije, obrazložiti ih i upravljati njima i nikad ne dopuštaju da ih negativne emocije svladaju jer promatraju uzroke takvih emocija i iskorištavaju ih za pozitivno djelovanje. Naravno, oni su omiljeni u društvu jer su puni empatije i odlični su 'slušači'.
Kako bi provjerila jesi li i ti jedna od njih napravi ovaj jednostavan test. Kada si u situaciji koja od tebe traži ekstremni emocionalni odgovor, daj si 24 sata prije nego doneseš odluku. Jedna od tih 'testnih situacija' može biti prekid ili svađa s ukućanima ili prijateljima.
Prije nego se 'posvađaš na mrtvo ime' s bilo kime, prespavaj odluku. Promisli o plusevima i minusevima vašeg odnosa, je li u pitanju samo hir, može li se problem riješiti kompromisom, koliko ti je ta osoba bitna u tvojem životu...
Možeš li to?
Kada smo pod pritiskom reagiramo pod utjecajem adrenalina, kortizola i drugih kemikalija koje sprječavaju da djelujemo na racionalan način, upravo zato se sugerira da tada ne reagiramo uopće. U takvim situacijama najbolje je otići daleko od osobe koja je uzrok nastale negativne emocije, raditi nešto što će nas smiriti i smisliti logično rješenje.