Jedni su ga već okitili, a drugi se tek pripremaju staviti ukrase na božićno drvce. Kakvo vi imate i koje vam je draže – ono umjetno ili pravo?
Statistike kažu da su umjetna drvca u vodstvu, odnosno da se ipak nešto više kućanstava odlučuje za kićenje upravo umjetnog borića ili jelke. Ipak, ne razmišljaju svi isto pa ni svježa drvca nisu posve nepopularna. Mnogi će istaknuti njihov osebujan miris, miris kojeg mnogi povezuju s Božićem.
Također, i kod svježih jelki opet postoje dvije vrste – ona odrezana drvca i ona posađena u tegli. Ipak, često je teško u maloj tegli održati jelku dugo na životu, no oni koji su to uspjeli kažu da im je drvce već kao član obitelji.
Mnogi govore i o ekološkoj strani cijele priče. Naime, već dugo se vodi bitka argumentima jesu li više ekološka umjetna ili svježa drvca. Dakle, umjetna su više ekološka ukoliko ih imate barem osam ili više godina. Većina umjetnih drvaca proizvedena su u dalekim zemljama Azije pa treba uzeti u obzir koliko se zagadi samim transportom. Osim toga, većina ovakvih drvaca se ne može reciklirati. Dokazano je i da neka sadrže živu i slične kemikalije koje su štetne za okoliš. Stoga, ako umjetno drvce mijenjate svakih nekoliko godina, sigurno dodajete veliko zagađenje i na ovako zagađenu Zemlju.
Međutim, stanje se mijenja ako umjetno drvce imate osam i više godina. Naime, tada ste uvelike smanjili zagađenje, a ako je u vašoj obitelji već desetljećima ili se prenosi s koljena na koljeno – imate veliki plus za očuvanje Zemlje!
Ne trebamo zaboraviti ni cijenu. Ako umjetno drvce kupimo jednom u životu troškovi su smanjeni doslovno na nulu.
Svake godine se posijeku milijuni i milijuni svježih drvaca, ali ih 10 puta toliko ostane da raste te mnogi smatraju da se kupovinom rezanih, friških jelki potiče privreda te je velik dio zemlje pošumljen. Također, ovakvo se drvce nakon blagdana može kompostirati. No, mnogima idu na živce iglice koje nakon nekog vremena, zbog toploga zraka u kući počnu otpadati i zabijati se u tepih, parket pa čak i čarape.
Ali, nije ni s friškim drvcima sve tako zeleno. U proizvodnji se koristi mnogo pesticida koji zagađuju okoliš te se troši mnogo goriva za održavanje nasada i prijevoz do mjesta prodaje.
I što bi onda bilo najbolje za okoliš, zapitat će se mnogi. Najbolje je drvce u tegli koje ćemo kasnije zasaditi, ili, još bolje, okititi bor ispred kuće, koji već raste. Također, oni koji nisu toliko opčinjeni tradicijom uvijek mogu sami napraviti svoju jelku od raznih grančica, komada drveta i sličnog ili okititi neku sobnu biljku. Ako mislite da je ovo čudno, onda znajte da, primjerice Indijci često ukrašavaju stablo banane!
Božić na Teen385
N.LJ.J.
Foto: Photoxpress.com