teen385
12.10.2012
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
Bilo je to i vrijeme rocka, hippija, novih progresivnih ideja, ali i odjeće kao što su trapez hlače, cipele na platformu te puno svjetlucavih predmeta koji su i danas simbol cijelog jednog vremena...
Sedamdesete godine prošlog stoljeća mnogima su poznate kao disko godine zahvaljujući legendarnim izvođačima čije pjesme su i danas rado slušane.
Bilo je to i vrijeme rocka, hippija, novih progresivnih ideja, ali i odjeće kao što su trapez hlače, cipele na platformu te puno svjetlucavih predmeta koji su i danas simbol cijelog jednog vremena.
Ova priča o tom razdoblju započinje u New Yorku, a postala je legendarna zahvaljujući upravo disko glazbi koja je i danas, nekih četrdesetak godina kasnije rado slušana. Priča je to o klubu koji je sinonim za divlje i raskalašene provode, a u povijest je ušao zahavljujući ludim partijima, slavnim prijateljima, neobuzdanom ponašanju svojih gostiju te spektakularnim vizulanim efektima koji i do danas ostaju neponovljivi. Riječ je naravno o Studiu 54.
Ovaj miljenik noćnih ptica Velike Jabuke osnovan je 1977. godine na adresi 254 West 54th Street na Manhattanu u prostoru koji je nekada bio radijski i televizijski studio produkcijske kuće CBS. Osnovali su ga Steve Rubell i Ian Schrager, koji su prije svoje 'noćne avanture' bili vlasnici lanaca restorana.
Njihov Studio 54 je gotovo preko noći postao najpopularnije mjesto za izlazak u cijelom New Yorku, dok je ostatku planete bio simbol dekadencije i hedonizma tih ludih godina.
U klub su često zalazile slavne osobe, a Rubell je sam volio kontrolirati tko u njega ulazio tako što bi stajao na vratima te puštao samo one koji su mu se činili dovoljno glamurozni i posebni. Prostor kluba bio je poznat po spektakularnoj sceni i efektima kao što su npr. četiri tone šljokica koje su za vrijeme novogodišnje proslave bile prosute po podu i gostima davale dojam da hodaju po zvjezdanoj prašini.
Rubell i Schrager su oboje bili vrlo rastrošni te su svoje slavne prijatelje često obasipali darovima i partijima. Tako je npr. Bianca Jagger za svoj rođendan doblila na dar kostimiranu zabavu s profesionalnim plesačima, a ona sama je u klubu šetala jašući na bijelom konju. Kako je zarada kluba bila vrlo velika, Rubbell i Schrager novac su znali trpati u kontejnere te ga tako iznositi iz kluba. Poznatom pop umjetniku Andyju Warholu tako je za rođendan darovana kanta za smeće napunjena novčanicama dolara.Umjetnik im je zahvalio rekavši kak je to najbolji rođendanski dar koji je ikada dobio.
Klub su često posjećivale velike zvijezde kao što su Elton John, Diana Ross, Andy Warhol, Richard Gere, Jack Nicholson i Sylvester Stallone, no Studio 54 je usprkos svemu došao na loš glas zahvaljujući konzumaciji droga i raskalašenom ponašanju koje se u njemu odvijalo, a njegovi vlasnici bili su optuženi za utaju poreza te posjedovanje droge.
Zbog toga su 1981.godine klub morali prodati, a nakon što je dobio novog vlasnika Studio 54 ponovno je privukao razne celebrityje poput Calvina Kleina i Brooke Shields, dok su među izvođačima koji su tamo nastupili bili i tada mladi umjetnici u usponu kao što su Madonna, Duran Duran, Wham!, Culture Club i Run-DMC.
Grupa Kiss jednom prilikom je tako u Studiu 54 održala koncert koji se uživo prenosio na poznati talijanski festival Sanremo, a u klubu su bili dobrodošli i heavy metal bendovi poput Venoma i Slayera.
Iako je Studio 54 postojao i u devedesetima, njegovo zlatno doba ipak je ono koje pripada njegovim prvim vlasnicima, a to su kasne sedamdeste i rane osamdesete, kada je bio planetarno poznat po svojoj disko muzici koja se i danas često naziva upravo prema imenu ovog legendarnog kluba.
O njemu je 1998. godine snimljen i film s Ryan Phillippeom u glavnoj ulozi, no nije zabilježio veliki uspjeh. Više sreće imao je soundtrack filma koji je i danas čest izbor mnogih radijskih postaja.