Svaku večer liježemo u krevet sa željom da sanjamo nešto lijepo. Nažalost, nisu svi snovi ugodni. Ružan san nazivamo noćnom morom, a često je buđenje iz noćne more popraćeno hladnim znojem i strahom.
Noćne more su neizbježan dio snova i svatko ju je barem jednom iskusio te se želio trgnuti iz nje svom snagom.
Evo nekoliko zanimljivosti o toj neugodnoj pojavi:
Strah nije jedini razlog zašto sanjaš ružan san
Zvuči iznenađujuće, ali strah zbilja nije isključivi razlog zašto imaš noćne more. Uzročnici noćnih mora su zbunjenost, osjećaj krivnje, osjećaj gađenja, tuga. Znanstvenici na sveučilištu u Montrealu otkrili su da je strah zapravo najmanje kriv za noćne more.
Noćne more mogu pomoći da se osjećaš bolje
Znanstvenici su došli do zaključka da ružni snovi mogu pomoći da se osjećamo bolje. Noćne more reflektiraju stres i brige koje nas muče dok smo budni. Kada sanjamo naš mozak koristi pojedine naše apstraktne strahove i `prikazuje` ih kao priču. To je dobro jer kad se probudimo sjećamo se samo ružnog sna, te ostaje samo neka vrsta apstraktne anksioznosti o kojoj podsvjesno razmišljamo kao o prošlosti. Ovo je dobar znak zato što te osjećaje ne percipiramo kao stvarnost i sadašnjost. Na takav način se odmičemo od takvih osjećaja i postajemo opušteniji.
Mozak ne spava, u potpunosti je budan
Tijekom noćne more nalazimo se u zadnjoj trećini sna kada je REM faza najjača. REM faza pojavljuje se svakih 90 minuta dok spavamo, a to je razdoblje velike aktivnosti mozga, micanja očiju i slabih motornih aktivnosti (zato smo često paralizirani tijekom noćne more). Za ovo je kriv i dio mozga amigdala. Tijekom REM faze ovaj moždani dio koji je zaslužan za strah i agresivnost je vrlo aktivan.
Postoje fizičke koristi noćnih mora
Tijekom REM faze dotok krvi u mozak se povećava i preusmjerava se prema mišićima i drugim bitnim dijelovima tijela što pomaže tijelu da se opusti. Oslobađaš se hormona stresa, imunološki sustav postaje jači te postoje pozitivni utjecaji na krvni tlak. Iako se noćne more čine kao nešto najgore što ti se može dogoditi dok spavaš, one zapravo `potajno` pomažu tvom tijelu da bude zdravije.
Kasnonoćni obroci mogu uzrokovati noćne more
Ako jedeš netom prije odlaska u krevet to može utjecati na tvoj organizam tako da se od mozga zahtijeva veća aktivnost. To naravno dovodi do noćnih mora. Isto tako čitanje strašnih knjiga i gledanje horora je povezano s nastankom noćnih mora.
Ružni snovi mogu biti povezani i s uzimanjem pojedinih lijekova i droga
Pojedini lijekovi mogu uzrokovati noćne more poput antidepresiva. Isto tako uzročnici mogu biti i droge. Skidanje s lijekova ne mora značiti automatski prestanak noćnih mora- zapravo prestanak uzimanja određenih kemijskih supstanci na koje je tijelo naviklo može biti uzročnik noćnih mora.
Noćne more su česta pojava
Djeca često sanjaju ružne snove, ali to je česta pojava i kod odraslih. Od 50% do 70% odraslih ljudi redovito ima noćne more- posebno žene.
Ružni snovi se mogu spriječiti
Sprječavanje noćne more uključuje tzv. lucidne snove. Mnogi znanstvenici se s tim slažu zato što tijekom lucidnih snova postajemo svjesni svog sanjanja. Kada lucidno sanjamo možemo osvijestiti činjenicu da prava opasnost zapravo ne postoji i da smo i dalje udobno smješteni u našem krevetu.
Postoji trik kako se prisjetiti noćnih mora
Dobro se prisjetiti ružnih snova jer iako se možda ne sjećaš svakog detalja i dalje se možeš prisjetiti osjećaja straha i anksioznosti. Prvo, zapiši sve čega se sjećaš iz sna. Nakon toga razmisli o načinu kako da to riješiš. Što više pišeš i `oslikavaš` sliku sna, prije ćeš se riješiti negativnih osjećaja.