Znanstvenici upozoravaju na rekordno visoke temperature: Ovo je bio najtopliji lipanj ikada, a isto će se nastaviti i u srpnju
S.D.
11.07.2023
Znanstvenici upozoravaju na rekordno visoke temperature
Foto: ParabolStudio/Shutterstock
Prošle godine ekstremne vrućine uzrokovale su više od 61.000 smrti u Europi.
Iako većina voli topla ljeta i ovu priliku će rado iskoristiti za odlazak na more i uživanje u sunčanom vremenu, stručnjaci upozoravaju da su rekordno visoke temperature vrlo zabrinjavajuće.
Prema brojkama Svjetske meteorološke organizacije (WMO), prošli tjedan bio je globalno najtopliji ikada, kao i cijeli mjesec lipanj.
The world just had the hottest week on record, according to preliminary data. It follows the hottest June on record, with unprecedented sea surface temperatures and record-low Antarctic sea ice extent. #StateOfClimate
— World Meteorological Organization (@WMO) July 10, 2023
Znanstvenici upozoravaju da ulazimo u nepoznati i neistraženi teritorij jer je, prema službenoj analizi, globalna prosječna temperatura 7. srpnja iznosila 17,24C, što je za 0,3C više od prethodnog rekorda koji je zabilježen 16. kolovoza 2016. godine, prenosi LADbible.
#ElNiño is a natural climate pattern associated with warming ocean surface temps in the central and eastern tropical Pacific Ocean. But it takes place in the context of a climate changed by human activities.
— World Meteorological Organization (@WMO) July 4, 2023
Reagirajući na oštro upozorenje, profesor Christopher Hewitt, direktor klimatskih usluga WMO-a rekao je da na naaš planet trenutno utječe meteorološki fenomen, zvan El Niño.
The world had the hottest June on record, and these extreme, record-breaking temperatures on land and at sea continue in July.
In just 30 minutes, at 1000 GMT, WMO experts will deliver a press briefing on the #StateOfClimate.
— World Meteorological Organization (@WMO) July 10, 2023
„Izuzetna toplina u lipnju i početkom srpnja dogodila se na početku razvoja El Nina, za koji se očekuje da će dodatno potaknuti toplinu i na kopnu i u oceanima i dovesti do još ekstremnijih temperatura. Nalazimo se na neistraženom području i možemo očekivati da ćemo doseći još rekordnih brojki kako se El Nino bude dalje razvijao, a ti će se utjecaji proširiti na 2024. Ovo su zabrinjavajuće vijesti za naš planet“, zaključio je Hewitt.
Svi ovi podaci posebno su zabrinjavajući zbog nedavnog otkrića da su su ekstremne vrućine uzrokovale više od 61.000 smrti u Europi prošle godine.
Iako su daleko od rekordnih 70 000 tisuća smrtnih slučajeva iz 2003. godine, znanstvenici upozoravaju da je razlika u tome što je ljeto iz 2003. bilo izniman fenomen u to vrijeme jer globalno zatopljenje tada nije bilo na vrhuncu, dok se ljeto 2022. ne može smatrati iznimkom, već bi moglo ukazivati na novi standard.