U četvrtak, 19. listopada, obilježava se Dan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a program počinje u 12 sati u dvorani D -7 na adresi Ivana Lučića 3.
Filozofski fakultet kao dio Sveučilišta u Zagrebu, najstarija je i najveća hrvatska znanstvena i visokoškolska ustanova u humanističkim i društvenim znanostima te institucija s najduljom tradicijom izobrazbe nastavnika u Hrvatskoj. Pod nazivom Mudroslovni fakultet započeo je s radom akademske godine 1874./1875.
Dan Filozofskog fakulteta obilježava se na dan otvorenja Sveučilišta u Zagrebu, koje je svečano upriličeno 19. listopada 1874. godine. Tada su osim Mudroslovnog osnovana još tri fakulteta: Pravni, Bogoslovni i Medicinski.
Filozofski fakultet je u zgradi na Vrbiku od 1961. koja je, zbog sve većeg broja različitih studijskih grupa te centara i zavoda, početkom ovog stoljeća nadograđena trećim katom, a onda i knjižnicom s više od 700 radnih mjesta i 130 računala.
Na Fakultetu je danas više od 90 akreditiranih studija na preddiplomskoj i diplomskoj razini te 15 doktorskih znanstvenih studija i 16 specijalističkih studija.
Filozofski fakultet jedini je fakultet u Republici Hrvatskoj na kojem se izvode studiji poput indologije, judaistike, komparativne književnosti, zatim studiji češkog, japanskog, mađarskog, poljskog, romskog, rumunjskog, slovačkog, turskog, ukrajinskog jezika i mnogih drugih.
S obzirom na svoju dvopredmetnost, raznorodnost studijskih grupa, raznolikost načina izvođenja nastave (predavanja, seminari, vježbe, terenski rad, terenska nastava, laboratoriji i sl.) Filozofski fakultet je izniman među ostalim sastavnicama najstarijeg Sveučilišta u Hrvatskoj. Takva njegova organizacija osigurava interdisciplinarnost studiranja i istraživanja.
Filozofski fakultet skrbi i o svojim studentima s invaliditetom kojima su bez prepreka dostupne predavaonice i knjižnica. Po svom je kvalitetnom radu i zalaganju zaposlenika Filozofski fakultet odavno prepoznat i izvan Republike Hrvatske, što potvrđuje velik broj studenata i nastavnika koji dolaze u okviru programa ERASMUS+, CEEPUS i drugih, ali i uključenost nastavnika u brojne kako međunarodne tako i domaće znanstveno-istraživačke projekte.
Prisutnost u svim segmentima akademskog, kulturnog i društvenog života u Hrvatskoj, kvaliteta potvrđena tradicijom, praksom, inovacijama i uvođenjem novih tehnologija.