

Mladi odlaze iz 'grada koji nikad ne spava': Velika jabuka postaje preskupa za one na početku karijere
L.B.
17.10.2022
Slika nije pronađena
Foto: Teen385
komentari
Najam stanova u velegradovima diljem svijeta za mnoge mlade postaje nedosanjani san. Unatoč velikoj privlačnosti ovog grada među mladima, troškovi života jednostavno postaju previsoki da bi ono na početku karijere mogli komforno živjeti u njemu.
U trendu


Taya Thomas, 23-godišnja projektna menadžerica, za potrebe posla treba stan s dodatnom prostorijom koja bi joj poslužila kao ured na dane kad svoje poslovne obaveze rješava na daljinu, no više si ne može priuštiti veću nekretninu u ovome gradu, piše Bloomberg.
Nakon što je u veljači preselila u Miami, kaže da mjesečno uštedi 13 posto više svoje plaće, što joj omogućava da investira i brže otplaćuje svoj studentski dug.
"Čarobni" New York sve je manje čaroban, posebno mladima
Iako u početku nije ozbiljno razmatrala opciju preseljenja, kad je shvatila da za istu cijenu u Miamiju može dobiti mnogo drugih pogodnosti u stanu (prostoriju sa sušilicom i perilicom rublja, bazen na vrhu zgrade i slično), ipak je odlučila preseliti, unatoč primamljivoj atmosferi Velike jabuke koja već dugo vremena privlači mlade profesionalce.
Tempo i stil života u ovom velegradu dosad su mladima nudili mnogo, iako su mnogo i koštali. No, zbog sve viših troškova života (stanarine, ali i prehrane te računa za struju i grijanje), mnogo mladih koji uglavnom unajmljuju smještaj i zarađuju manje od starijih, odlazi iz ovog grada.

Skupoća ovog grada nije nikakva novost. Naime, već je u 2020. godini život u New Yorku bio 15 posto skuplji od nacionalnog prosjeka. Unatoč tome, cijene u New Yorku mjesecima divljaju, a posebice kad su stanarine u pitanju.
Manhattan skuplji za čak 26 posto
Tako su u kolovozu iznosile čak 13 posto više no u istom periodu lani. Prosječna cijena najma tako se kreće oko 3595 dolara, a Manhattan je čak i skuplji. Naime, ondje je prosječna cijena najma čak 26 posto viša no lani, i iznosi čak 4100 dolara.
No, plaće jedva idu ukorak s inflacijom. Nakon prilagodbe inflaciji, bilježe pad od 9 posto.
Georgia Bubash, još jedna mlada profesionalka koja svoju budućnost traži u ovom velegradu, kaže da polovinu svoje plaće potroši samo na stan u kineskoj četvrti, za koji izdvaja 1800 dolara.
Iz New Yorka u Berlin
Zbog sve viših cijena, mnogo mladih na početku svoje karijere biraju gradove poput Austina, Texasa, Denvera i Nashvillea, a neki čak i odlaze u Europu.
Jedna od njih je i 22-godišnja Ania Holland koja je nakon studija na Sveučilištu New York i konobarenja kako bi se financijski "pokrila", svoju glazbenu karijeru odlučila pokrenuti u Berlinu, u kojemu troši samo dio onoga koliko bi ju koštao "njujorški život".
izvor: bloomberg.com
Više iz rubrike

Aplikacija za plaćanje više nije u funkciji, studenti opet nasamareni: SC se ograđuje

Nisi se naspavala otkako je ljeto počelo? Uz ova 4 savjete lakše ćeš zaspati tijekom vrućih ljetnih noći
10:56 / 12.07.2024.

Sveučilišni događaj kojem se svi vesele – otvorena Kampusijada pod sloganom "Od studenata za studente"
12:25 / 16.05.2024.

Što je bilo prvo: kokoš ili jaje? Znanstvenici objasnili što bi mogao biti konačan odgovor na nerješivu zagonetku
15:52 / 29.02.2024.