Brojčana ocjena pet (izvrstan) odgovara slovnoj ocjeni A.
I dok susjedi u BiH poznaju ocjene od 1 do 10, kod nas je ovaj raspon upola kraći – pa tako učenici i studenti poznaju ocjene od nedovoljan (1) do izvrstan (5). No, ovo će se uskoro promijeniti.
Prema prijedlogu Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti, sadašnji brojčani sustav studijskih ocjena nadopunit će se slovima, piše Jutarnji list.
S ciljem ujednačavanja s poznatom europskom praksom, ali i olakšavanja verifikacije ocjena studenata iz Hrvatske drugdje u Europi, uvođenje ove vrste ocjena trebalo bi se implementirati na naša sveučilišta, odnosno fakultete.
'Bye bye' papirnatom izdanju: Ovaj zagrebački fakultet uveo je e-zamolbe
E se preskače pa je nedovoljan F
Prijedlog zakona predviđa da brojčana ocjena pet (izvrstan) odgovara slovnoj ocjeni A. Četvorka (vrlo dobar) bit će istovjetna slovnoj ocjeni B, trojka (dobar) u slovnom će izrazu biti C, a dvojka (dovoljan) D. Slovo E se preskače, pa se uz ocjenu nedovoljan dopisuje slovna ocjena F.
U Ministarstvu znanosti i obrazovanja naglašavaju kako uvođenje slovnih ocjena ne znači ukidanje brojčanih, koje su tradicija u hrvatskom sustavu visokog obrazovanja.
Lakša mobilnost studenata
Studentima se ništa neće mijenjati u postupku i načinu ocjenjivanja, nego će se kod izdavanja prijepisa ocjena, kao i kod izdavanja dopunske isprave o studiju (Diploma supplement) svim studentima uz brojčanu ocjenu naznačiti i ona slovna. Promjena se uvodi prvenstveno radi usklađivanja jer je, napominju u ministarstvu, postojeći sustav isključivo brojčanih ocjena kod provjere ishoda učenja na ispitima otežavao mobilnost studenata.
Studentu koji je, primjerice, sada na trećoj godini studija neće se ništa mijenjati, nego će se slovna ocjena dodati kod izdavanja uvjerenja o prijepisu ocjena, kao i kod izdavanja dopunske isprave o studiju.
U ministarstvu ne očekuju donošenje novog zakona prije 1. listopada, odnosno do početka nove akademske godine, objavljuje Jutarnji list.