Nisu zaboravljeni ni studenti kojima su osigurana sva prava i mogućnost studiranja na hrvatskim sveučilištima, piše HRT.
Na Sveučilištu u Zagrebu na razmjeni je pet studentica iz Ukrajine. Javili smo im se čim je počeo rat u njihovoj zemlji da znaju da daleko od kuće i u svakodnevnoj brizi za bližnje nisu same, kažu u Studentskom zboru.
"Zamislite da odete na razmjenu, a u vašoj zemlji izbije rat", kaže Lovro Pendić iz Odbora za promicanje psihološkog zdravlja Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
I na Sveučilištu u Rijeci javili su se svojim ukrajinskim kolegama na razmjeni. Ondje ih je troje.
"Teško im je jako, zbunjeni su, ustrašeni. Imaju osjećaj krivnje što su tu na sigurnom, a pustili su svoje obitelji tamo gdje jesu. Za mlađu braću i sestre posebno se brinu", kaže ravnateljica Zaklade Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Bojana Čulo Milić.
Besplatan smještaj i prehrana
Zato je najvažnije osigurati im boravak i studentska prava u Hrvatskoj. Dogovor Ministarstva obrazovanja i sveučilišta već postoji. Prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica za studije, studente i osiguravanje kvalitete Sveučilišta u Rijeci, istaknula je da će se studentima u razmjeni osigurati besplatan smještaj i prehrana, a nastojat će ih uključiti i u sve aktivnosti koje budu na raspolaganju.
"Ministarstvo pruža apsolutni suport, tako da studenti koji su se našli u razmjeni ili će doći, u ovim nesretnim okolnostima moći će nastaviti studiranje u Hrvatskoj", rekao je državni tajnik, Ministarstvo znanosti i obrazovanja Tomislav Paljak.
Na Katedri za ukrajinski jezik na zagrebačkom Filozofskom fakultetu već se danima prikuplja pomoć. Studenti ukrajinistike volontiraju, pomažu u prevođenju Ukrajincima koji su stigli u Hrvatsku.
Studentski zbor sveučilišta pak najavljuje donatorski sajam. "Ono što u ovoj situaciji trebamo napraviti je dati jedno drugome ruku i pomoći", ističe Lovro Pendić.
U vremenima kada se svakodnevno razara život, kakav su njihovi ukrajinski kolege imali - najvažniji je prvi korak pomoći.
izvor: HRT