Harvard pod istragom zbog „naslijeđenih prijema“: Prednost imaju djeca bivši diplomanata i donatora?
V.F.
31.07.2023
U tijeku je istraga na Harvardu.
Foto: Canva
Smatra se da zbog toga bijelci imaju veću prednost.
Harvardovo sveučilište se trenutno nalazi pod istragom zbog prakse kojom pri upisu daju prednost djeci svojih bivših diplomanata.
Glasnogovornik Ministarstva obrazovanja potvrdio je u utorak da njegov Ured za građanska prava istražuje Harvard zbog mogućeg kršenja Zakona o građanskim pravima, ali je odbio dati dodatne komentare.
U žalbi na 31 stranici, koju su 3. srpnja podnijeli Greater Boston Latino Network i druge zagovaračke skupine, tvrdi se da „naslijeđeni“ prijemi na Harvardu sustavno stavljaju bijelce u bolji položaj, piše NBC News.
U pritužbi se tvrdi da je potreba za ukidanjem takozvanog naslijeđenog upisa - prakse davanja povlaštenog tretmana djeci ili drugim rođacima bivših studenata pri upisu na koledž ili sveučilište - posebno akutna na Harvardu nakon što je Vrhovni sud oborio programe afirmativne akcije na dva sveučilišta, ukidajući sustavno razmatranje rase u procesu upisa, o čemu smo ranije pisali.
Smatraju da praksa nije opravdana obrazovnim potrebama
U sudskom podnesku, zagovaračke skupine zatražile su od Odjela za obrazovanje da proglasi da Harvard mora prekinuti s tom praksom ako želi nastaviti primati savezna sredstva i tvrdili su da naslijeđeni prijemi „nisu opravdani nikakvim obrazovnim potrebama“.
„Harvard ne može pokazati da je korištenje ovih preferencija neophodno za postizanje bilo kojeg važnog obrazovnog cilja“, stoji u podnesku. „Naprotiv, povlašteni tretman se dodjeljuje bez obzira na vjerodajnice ili zasluge podnositelja zahtjeva - korist proizlazi jednostavno iz toga što je rođen u određenoj obitelji.“
Zamoljena da odgovori na optužbe pravnih skupina i komentira saveznu istragu, Nicole Rua, glasnogovornica sveučilišta, rekla je da Harvard provodi opsežnu reviziju „aspekata naše politike upisa“.
Bijelci imaju veću prednost
„Harvard ostaje posvećen otvaranju vrata prilikama i udvostručenju naših napora da potaknemo studente iz različitih sredina da se prijave za upis“, rekao je Rua u izjavi.
Žalba od 3. srpnja navodi podatke s Harvarda koji pokazuju da su 70% sveučilišnih kandidata vezanih uz donatore i nasljeđe bijelci i da je šest puta veća vjerojatnost da će biti primljeni.
„Mjesto dano podnositelju zahtjeva koji je povezan s nasljeđem ili donatorom mjesto je koje postaje nedostupno podnositelju zahtjeva koji ispunjava kriterije za prijem temeljene isključivo na njegovim ili njezinim zaslugama“, navodi se u pritužbi. Kad bi se uklonile preferencije nasljeđa i donatora, dodaje se, „više obojenih studenata bilo bi primljeno na Harvard.“